Veteran går ind i Kompeteras bestyrelse

En gammel kending fra it-branchen skal være med til at skaffe vækst hos Carsten Weis i hardwareforhandleren Kompetera.

Artikel top billede

Kompeteras direktør og medejer Carsten Weis har nu fået den professionelle bestyrelse han længe har drømt om.

Ny bestyrelsesformand er René Rafn Hansen fra skilteproducenten Vangsgaard A/S. Han har ifølge Weis har et stærkt netværk at trække på.

Han får følgeskab af it-veteranen Claus Hansen, som til daglig er partner og direktør i Michael Gaardboes it-koncern Alfa People. De afløser Carsten Wolf Lindsted og Steen Carstensen, mens Carsten Weis selv bliver siddende på sin egen bestyrelsespost.

Læs også:
Kompetera er rykket ud af i2i's skygge
Kompetera genopstår

Carsten Weis fortæller, at han i lang tid har arbejdet på at få en professionel bestyrelse, som skal få Kompetera til at tage et skridt op ad stigen og vækste yderligere.

"Det er ikke noget radikalt skifte. Vi har en masse gode ideer, men når man sidder ved skrivebordet til hverdag, er der jo altid noget man ikke får eksekveret. Det er det vores nye bestyrelse skal hjælpe os med. Men kerneforretningen i Kompetera er den samme som altid," siger han.

Claus Hansen og Carsten Weis har en fælles fortid som henholdsvis chef og menig medarbejder hos forhandleren Complet, som senere blev en del af det nuværende Atea. Senere har Claus Hansen også været koncernchef i Columbus IT, der ligesom Atea er kontrolleret af it-matadoren Ib Kunøe.

"Jeg får fra tid til anden en del henvendelser om at være med i bestyrelser, som jeg som regel afviser. Men da Carsten Weis spurgte, om jeg ville hjælpe med at sætte gang i væksten i hans forretning, valgte jeg at sige ja," lyder det fra Claus Hansen.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS