Sælger, kend din stil!

Når du skal på kundebesøg, er det ikke helt ligegyldigt, hvordan du klæder dig. Få et par fif her.

Artikel top billede

Jakkesæt og slips

Med eller uden slips? Er habitten for meget, skal jeg hellere hoppe i et par jeans? Kan jeg mon komme anstigende i min pullover?

Hvis ikke du allerede stiller dig selv ovenstående spørgsmål, inden du skal på kundebesøg, så er det vist på tide. Det er nemlig ikke ligegyldigt, hvad du har på, når du skal til møde med det formål at skaffe nye kunder i butikken.

Kend dit publikum

"Der er ingen tvivl om, at hvis man kommer anstigende i de nyeste navne hos en smedjevirksomhed i Vestjylland, giver det nok ikke den rigtige start. Så tror de nok, at det er sådan en 'smart én', der ikke ved ret meget om produktet alligevel," siger Peder Hvejsel, der er direktør i forhandlerkæden CBC.

Men det handler ikke om københavnere, der skal sælge i Jylland eller omvendt. Det er i langt højere grad et spørgsmål om virksomhedstyper frem for geografi.

Skal du besøge en større virksomhed, vil jakkesættet kalde på dig i garderoben. Skal du derimod besøge en lidt mindre virksomhed, vil en anden form for pænt tøj ofte være mere passende.

'Andet pænt tøj' kan eksempelvis dække over mørke jeans, en skjorte og en pæn pullover.

Skal du besøge en mellemstor virksomhed, og er du i tvivl, om du skal hoppe i jakkesættet eller pulloveren? Så er en kombination måske løsningen for dig - et par mørke jeans, en skjorte og en jakke.

Sløjf slipset

Mode er ikke noget, der kun eksisterer i damebladene. Moden har for længst sneget sig ind i kanalen.

"Man går eksempelvis ikke med slips i dag, medmindre man skal til et specielt arrangement. Det stoppede man med for to-tre år siden. Inden da havde vi en lang periode, hvor man altid gik med slips," fortæller Peder Hvejsel og fortsætter:

"En sælger har jo heller ikke nødvendigvis jakkesæt på i dag. Andet pænt tøj som en pæn pullover er ret udbredt."

Strygejern og dresscode

Tag strygejernet frem

Inden du forsøger at finde din indre modeekspert, skal du lige have styr på det grundlæggende.

Alfa og omega i denne sammenhæng er at se soigneret ud.

"Det er vigtigt at være velklædt. Velsoigneret og pænt tøj signalerer troværdighed. Kommer du i krøllet tøj og en ustrøget skjorte, signalerer du måske, at du lige som dit tøj heller ikke vil behandle en ordre så omhyggeligt," siger Peder Hvejsel.

Du vigtigste er med andre ord, at din skjorte er ren og strøget, og at du selv i øvrigt ser soigneret ud.

Skæg er i øvrigt helt i orden. For tiden er den berømte 'five'o'clock-shadow' trendy - husk blot at trimme kanter og holde det kort, så det er tydeligt, at det er med vilje.

Gør dig selv og andre en tjeneste med dresscode

Den lille anvisning skal ikke ses som et snobbet tiltag - tværtimod er det en service til dig som gæst. Den sikrer dig mod at komme anstigende til et arrangement i det helt forkerte sæt tøj.

Det er naturligvis dresscode, vi taler om.

"Første gang jeg var i USA, skulle jeg til møde. Jeg tog 'begravelsestøjet' på, det vil sige det mørke, nålestribede jakkesæt. Manden, jeg skulle mødes med, kom i noget lignenede en hawaiiskjorte. Det var et totalt mismatch. Så føler begge parter sig dumme, det var helt mislykket," griner Peder Hvejsel.

Dresscode er i dag næsten et selvskrevet element i USA, og også i Europa har det efterhånden vundet indpas. Men i Danmark er den lille note stadig et rimeligt sjældent syn.

"Dresscode er en rigtig god service. Det ville være dejligt, hvis det var mere udbredt herhjemme, så ved man, hvad man skal rette sig efter," siger Peder Hvejsel.

Ifølge hans egne erfaringer er det for øvrigt lige så slemt at være 'underdressed' som 'overdressed'.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S