Norsk it-sikkerhed får dansk forhandler

Norske Infratek Sikkerhet AS, som leverer sikringsløsninger i Norden, skal fremover distribuere Tyco Retail Solutions' sikkerhedsløsning, Sensormatic, til det danske marked. Den danske forhandler ansætter flere sælgere og teknikere i den anledning.

Artikel top billede

Den nye aftale giver Infratek Sikkerhet en god position på det nordiske marked, da virksomheden med aftalen er den eneste, der distribuerer Sensormatic i både Danmark, Sverige, Norge og på Island.

Infratek Sikkerhet vil distribuere Sensormatic via sin danske partner Plahn Systems. Infratek og Plahn Systems har indgået en ny strategisk samarbejdsaftale for det danske marked, som gør Plahn Systems til Infrateks repræsentant for sine løsninger på det danske marked.

Plahn Systems er allerede en etableret spiller på det danske sikkerhedsmarked med en række supplerende løsninger.

"Sensormatic er en omfattende produktportefølje af varesikring til detailbranchen, og for at vi kan yde vores kunder den bedst mulige service og support, har vi derfor valgt at udvide vores medarbejderskare med dedikerede sælgere og teknikere med erfaring i Sensormatic produkter," udtaler Bjarne Plahn, administrerende direktør, Plahn Systems.

Bjarne Plahn har efter 10 år som nordisk direktør for Sensormatic et godt kendskab til Sensormatic-porteføljen og ser frem "til at hjælpe Infratek Sikkerhet med at afsætte porteføljen på det danske marked."

Dækker Norden minus Finland

På det danske marked vil det få betydning, at Infratek har distributionsaftaler i de andre nordiske lande, da man således kan udnytte virksomhedens samlede ressourcer fuldt ud og dermed sikre kunderne hurtig service og support og leveringssikkerhed såvel i Danmark som i de andre nordiske lande.

"Med den nye distributionsaftale af Sensormatic styrker Infratek Sikkerhet sin position som sikkerhedsleverandør til detailbranchen. Vi er meget tilfredse med aftalen om distribution af Sensormatic og har sammen med vores danske partner Plahn Systems store forventninger til aftalen," udtaler Roy Tuhus, nordisk salgsdirektør for Infratek.

Infratek forventer sågar at øge sin markedsandel i Danmark betydeligt og håber, aftalen måske endda kan få en afledt positiv effekt på de andre nordiske markeder på grund af detailhandlens kædestrukturer på tværs af de nordiske lande.

Infratek har fra tidligere en aftale om distribution af Tycos kamera- og adgangskontrol-produkter til alle nordiske lande.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S