Norsk it-sikkerhed får dansk forhandler

Norske Infratek Sikkerhet AS, som leverer sikringsløsninger i Norden, skal fremover distribuere Tyco Retail Solutions' sikkerhedsløsning, Sensormatic, til det danske marked. Den danske forhandler ansætter flere sælgere og teknikere i den anledning.

Artikel top billede

Den nye aftale giver Infratek Sikkerhet en god position på det nordiske marked, da virksomheden med aftalen er den eneste, der distribuerer Sensormatic i både Danmark, Sverige, Norge og på Island.

Infratek Sikkerhet vil distribuere Sensormatic via sin danske partner Plahn Systems. Infratek og Plahn Systems har indgået en ny strategisk samarbejdsaftale for det danske marked, som gør Plahn Systems til Infrateks repræsentant for sine løsninger på det danske marked.

Plahn Systems er allerede en etableret spiller på det danske sikkerhedsmarked med en række supplerende løsninger.

"Sensormatic er en omfattende produktportefølje af varesikring til detailbranchen, og for at vi kan yde vores kunder den bedst mulige service og support, har vi derfor valgt at udvide vores medarbejderskare med dedikerede sælgere og teknikere med erfaring i Sensormatic produkter," udtaler Bjarne Plahn, administrerende direktør, Plahn Systems.

Bjarne Plahn har efter 10 år som nordisk direktør for Sensormatic et godt kendskab til Sensormatic-porteføljen og ser frem "til at hjælpe Infratek Sikkerhet med at afsætte porteføljen på det danske marked."

Dækker Norden minus Finland

På det danske marked vil det få betydning, at Infratek har distributionsaftaler i de andre nordiske lande, da man således kan udnytte virksomhedens samlede ressourcer fuldt ud og dermed sikre kunderne hurtig service og support og leveringssikkerhed såvel i Danmark som i de andre nordiske lande.

"Med den nye distributionsaftale af Sensormatic styrker Infratek Sikkerhet sin position som sikkerhedsleverandør til detailbranchen. Vi er meget tilfredse med aftalen om distribution af Sensormatic og har sammen med vores danske partner Plahn Systems store forventninger til aftalen," udtaler Roy Tuhus, nordisk salgsdirektør for Infratek.

Infratek forventer sågar at øge sin markedsandel i Danmark betydeligt og håber, aftalen måske endda kan få en afledt positiv effekt på de andre nordiske markeder på grund af detailhandlens kædestrukturer på tværs af de nordiske lande.

Infratek har fra tidligere en aftale om distribution af Tycos kamera- og adgangskontrol-produkter til alle nordiske lande.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect