TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Artikel top billede

Arrow ECS får grønt lys til endnu et opkøb

Arrow ECS har fået grønt lys fra EU-kommissionen til at overtage samtlige aktier i konkurrenten Altimate Group.

Opkøb: "Arrow Electronics annoncerer, at virksomheden har fuldført sin tidligere annoncerede overtagelse af Altimate Group, der er et datterselskab af DCC..."

Sådan skriver Arrow ECS i en pressemeddelelse efter, at EU-Kommissionen har slået fast, at opkøbet ikke vil hæmme konkurrencen, selv om de to virksomheder begge arbejder med storage, servere og sikkerhed.

Overtagelsen har hængt i bremsen siden april, mens Arrow har ventet på, at EU-Kommissionen vendte tommelfingeren op eller ned. Nu har Kommissionen så givet grønt lys for, at Arrow ECS overtager konkurrenten Altimate, som har hovedkvarter i Frankrig, en årlig omsætning på godt to milliarder kroner og cirka 250 medarbejdere.

Et godt køb

Ifølge flere netmedier er Arrow parat til at betale 361 millioner kroner til Altimates ejere DCC Group, som også ejer flere andre distributionsselskaber under Sercom-paraplyen. Set i lyset af omsætning og indtjening vurderer Storagenewsletter.com, at Arrow har gjort et godt køb.

Altimate blev grundlagt i 1994 og har kontorer i otte lande i Vesteuropa. Selskabet distribuerer blandt andet løsninger fra Symantec, Oracle, Netapp og IBM og har en forhandlerbase på 2.500 selskaber. Tidligere hed selskabet Distrilogie, men skiftede i 2010 navn til Altimate Group.

I sin begrundelse for at tillade opkøbet skriver EU-Kommissionen blandt andet: "Kommissionens undersøgelser viser, at det samlede selskab stadig vil møde væsentlig konkurrence fra flere veletablerede, stærke og effektive konkurrenter i de aktuelle markeder."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere