Arrow ECS får grønt lys til endnu et opkøb

Arrow ECS har fået grønt lys fra EU-kommissionen til at overtage samtlige aktier i konkurrenten Altimate Group.

Artikel top billede

Opkøb: "Arrow Electronics annoncerer, at virksomheden har fuldført sin tidligere annoncerede overtagelse af Altimate Group, der er et datterselskab af DCC..."

Sådan skriver Arrow ECS i en pressemeddelelse efter, at EU-Kommissionen har slået fast, at opkøbet ikke vil hæmme konkurrencen, selv om de to virksomheder begge arbejder med storage, servere og sikkerhed.

Overtagelsen har hængt i bremsen siden april, mens Arrow har ventet på, at EU-Kommissionen vendte tommelfingeren op eller ned. Nu har Kommissionen så givet grønt lys for, at Arrow ECS overtager konkurrenten Altimate, som har hovedkvarter i Frankrig, en årlig omsætning på godt to milliarder kroner og cirka 250 medarbejdere.

Et godt køb

Ifølge flere netmedier er Arrow parat til at betale 361 millioner kroner til Altimates ejere DCC Group, som også ejer flere andre distributionsselskaber under Sercom-paraplyen. Set i lyset af omsætning og indtjening vurderer Storagenewsletter.com, at Arrow har gjort et godt køb.

Altimate blev grundlagt i 1994 og har kontorer i otte lande i Vesteuropa. Selskabet distribuerer blandt andet løsninger fra Symantec, Oracle, Netapp og IBM og har en forhandlerbase på 2.500 selskaber. Tidligere hed selskabet Distrilogie, men skiftede i 2010 navn til Altimate Group.

I sin begrundelse for at tillade opkøbet skriver EU-Kommissionen blandt andet: "Kommissionens undersøgelser viser, at det samlede selskab stadig vil møde væsentlig konkurrence fra flere veletablerede, stærke og effektive konkurrenter i de aktuelle markeder."

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S