Microsoft: Nu er Windows Phone klar til erhvervskunderne

Microsoft lover, at det nye mobilstyresytem, Windows Phone 8, vil være fuldt integreret med producentens vigtigste business software-produkter.

Artikel top billede

Microsofts vice president og ansvarligr for Windows Phone 8, Thom Gruhler, melder, at Windows Phone er "business ready".

Toronto: Når Microsoft i næste måned lancerer telefon-udgaven af styresystemet Windows 8, ligger mere end 100.000 apps klar i Windows Marketplace til at blive brugt af virksomheder og offentlige institutioner verden over.

Sådan lød budskabet, da softwaregiganten præsenterede Windows Phone 8 for sine partnere ved den årlige WPC-konference (Worldwide Partner Conference).

Samtidig åbner Microsoft for, at forhandlerne sammen med selvstændige udviklere kan flikke deres egne apps sammen, som kan bruges på tværs af pc'er, tablets og mobiltelefoner som en integreret del af en lang række af de forskellige typer af businesssoftware, management-systemer og infrastruktur-løsninger, som bygger på Microsofts teknologi.

Sammen med satsningen på cloud computing er app-strategien Microsofts bud på, hvordan selskabet vil tage téten i forhold til den såkaldte consumerization af it-industrien, hvor kundernes it-løsninger skal kunne afvikles på den myriade af devices, som myldrer frem i kølvandet på Apples iPhone, iPads og tilsvarende produkter fra andre hardwareproducenter.

"Windows Phone 8 præsenterer en personaliseret løsning, som tilbyder integration med Office, Sharepoint, Exchange og Lync, som samtidig tager højde for de sikkerhedsproblemer, som BYOD (Bring your own device, red.) og consumerization skaber for vores kunder. Derfor annoncerer vi nu, at Windows Phone er "business ready"," siger Microsoft vice president og ansvarlig for Windows Phone 8, Thom Gruhler.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics