Tech lægger milliard kontant for del af Brightstar

Fem år efter, at Tech Data stiftede et joint venture med den amerikanske distributionsgigant Brightstar, overtager Tech Data Brightstars andel af det fælles selskab.

Artikel top billede

I 2007 havde mobildistributøren Dangaard Telecom ikke længere det europæiske marked for mobiltelefoner temmelig meget for sig selv.

Dengang blomstrede markedet for mobility og trådløse apparater i Europa, og det skulle selvfølgelig udnyttes. 

Udfordringen kom dengang fra Tech Data, som stiftede et joint venture med en anden amerikansk distributionskæmpe, Brightstar.

Tiderne er skiftet

Nu er tiderne skiftet, og Tech overtager hele det tidligere fælles selskab, såfremt konkurrencemyndighederne godkender handelen, hvilket ventes at ske i Tech Datas tredje kvartal af regnskabsåret 2013.

Det, Tech Data overtager, er Brightstar Corporations 50 procents ejerskab af det fælles firma Brightstar Europe Limited, som er en "pan-europæisk distributør og leverandør af integrerede supply chain-løsninger til markedet for mobility".

Vi ringede til Tech Data Danmark for at få en kommentar og fik fat i økonomichef Carsten Schiøtz. Han siger:

"Jeg er ret sikker på, at vi vil kunne mærke, at vi overtager Brightstars del af den forretning, men det er for tidligt at sige, hvordan det vil kunne mærkes. Der vil nok komme en god fokus på den del af forretningen."

En milliard i kontanter

Aftalen betyder, at Tech Data betaler Brightstar i omegnen af 166 millioner dollars svarende til lige godt en milliard kroner i kontanter. Derudover betaler Tech også alle de penge, som Brightstar i tiden siden 2007 har lånt til det fælles joint venture. Den del af aftalen betyder, at Tech reducerer egenkapitalen i det europæiske tidligere joint venture med i omegnen af 680 millioner kroner.

I en pressemeddelelse udtaler Tech Data-koncernens øverste chef Robert M. Dutkowsky:

"Vores europæiske mobility-forretning er et nøgleelement i vores strategi med at udvikle os i retning af nicheområder med høj vækst og bedre indtjening. Hvad der begyndte i det små med Brightstar i 2007 er nu vokset til en veletableret mobility markedsleder med en omsætning på knap 11 milliarder kroner i vores seneste regnskabsår."

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS