Tech lægger milliard kontant for del af Brightstar

Fem år efter, at Tech Data stiftede et joint venture med den amerikanske distributionsgigant Brightstar, overtager Tech Data Brightstars andel af det fælles selskab.

Artikel top billede

I 2007 havde mobildistributøren Dangaard Telecom ikke længere det europæiske marked for mobiltelefoner temmelig meget for sig selv.

Dengang blomstrede markedet for mobility og trådløse apparater i Europa, og det skulle selvfølgelig udnyttes. 

Udfordringen kom dengang fra Tech Data, som stiftede et joint venture med en anden amerikansk distributionskæmpe, Brightstar.

Tiderne er skiftet

Nu er tiderne skiftet, og Tech overtager hele det tidligere fælles selskab, såfremt konkurrencemyndighederne godkender handelen, hvilket ventes at ske i Tech Datas tredje kvartal af regnskabsåret 2013.

Det, Tech Data overtager, er Brightstar Corporations 50 procents ejerskab af det fælles firma Brightstar Europe Limited, som er en "pan-europæisk distributør og leverandør af integrerede supply chain-løsninger til markedet for mobility".

Vi ringede til Tech Data Danmark for at få en kommentar og fik fat i økonomichef Carsten Schiøtz. Han siger:

"Jeg er ret sikker på, at vi vil kunne mærke, at vi overtager Brightstars del af den forretning, men det er for tidligt at sige, hvordan det vil kunne mærkes. Der vil nok komme en god fokus på den del af forretningen."

En milliard i kontanter

Aftalen betyder, at Tech Data betaler Brightstar i omegnen af 166 millioner dollars svarende til lige godt en milliard kroner i kontanter. Derudover betaler Tech også alle de penge, som Brightstar i tiden siden 2007 har lånt til det fælles joint venture. Den del af aftalen betyder, at Tech reducerer egenkapitalen i det europæiske tidligere joint venture med i omegnen af 680 millioner kroner.

I en pressemeddelelse udtaler Tech Data-koncernens øverste chef Robert M. Dutkowsky:

"Vores europæiske mobility-forretning er et nøgleelement i vores strategi med at udvikle os i retning af nicheområder med høj vækst og bedre indtjening. Hvad der begyndte i det små med Brightstar i 2007 er nu vokset til en veletableret mobility markedsleder med en omsætning på knap 11 milliarder kroner i vores seneste regnskabsår."

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS