Sociale medier: Her er brølerne, du skal undgå

Flere og flere virksomheder tænker i dag sociale medier ind i forretningen. Men nogle gange skal man måske bare lade nye tiltag passere. Mange har i hvert fald ikke fået fuldt udbytte. Læs og lær, hvordan du ikke skal gøre.

Artikel top billede

"Alle de andre gør det!"

Alle børn har på et tidspunkt forsøgt sig med den forklaring. Men ligesom vi ikke accepterer den fra de yngste, anser Andreas Johannsen det ikke som en acceptabel begrundelse, når virksomhederne falder for tidens trend - Vi taler om sociale medier.

Og det er noget Andreas Johannsen ved noget om. Han er chief relationship officer i den digitale entreprenørvirksomhed Klean og har specialiseret sig i netop sociale medier og strategisk webkommunikation.  

Han fortæller, at en af de typiske fejl, virksomheder begår, når de går online på de sociale medier, er, at de ikke rigtig ved, hvad de vil med deres tilstedeværelse i dette offentlige forum. Det resulterer i Facebook-sider og LinkedIn-grupper, der sjældent eller aldrig opdateres.

"Man skal ikke springe med på den her hype-vogn, fordi det er oppe i medierne, er interessant og moderne, eller fordi alle andre gør det. Det er en kæmpe fejltagelse. Man skal gøre det, fordi det giver forretningsmæssig værdi," påpeger Andreas Johannsen.

For at undgå faldgruben foreslår Andreas Johannsen, at du starter med at identificere din virksomheds største problemer, og så spørger dig selv, hvorvidt tilstedeværelsen på et socialt medie kan afhjælpe dem.

"Det er ikke et forretningsmæssigt problem, at man ikke kan finde ud af at sætte en Facebook-side op. Det skaber ikke nogen værdi for forretningen, at man knækker den nød. Men at man knækker nødden, at man har verdens bedste produkt, som ingen kender, det løser en forretningsmæssig problemstilling," siger han.

En anden udbredt fejltagelse, der fører til sociale platforme med lav aktivitet, er ifølge Andreas Johannsen, at mange virksomheder opfatter de sociale medie-tiltag som almindelig kommunikation eller markedsføring og dermed overser det essentielle.

"De fleste virksomheder er vant til at udsende et færdigt produkt (såsom en pressemeddelelse, red.), når de har noget at kommunikere. Det er ligesom det," siger Andreas Johannsen og fortsætter:

"Det går ikke på de sociale medier. Det er ikke business as usual. Det er relationer, og der er to sider i en relation. Der er dig og mig i en relation. Det betyder, at jeg ikke kan tale uden at lytte - uden at være til stede."

Skal du have gevinst af din investering i sociale medier, skal du altså have et veldefineret mål, være til stede og bruge tid på at interagere med dine medlemmer, eller hvad personerne i din kontaktflade nu kaldes på det specifikke medie, du benytter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura