Dansk forhandler hyldet foran 15.000 Microsoft-partnere

En enkelt dansk forhandler blev hevet frem i rampelyset og rost foran Microsofts 15.000 partnere i Toronto i sidste uge.

Artikel top billede

Da it-kæmpen Microsoft i sidste uge samlede mere end 15.000 partnere fra hele verden i canadiske Toronto, var det da ikke uden en prisuddeling til de bedste af slagsen.

Microsoft uddelte priser i otte forskellige kategorier og kårede blandt andet de bedste nationale partnere. Den danske vinder blev Atea, som derved løb med titlen som årets danske Microsoft-partner.

"Vi er selvfølgelig meget stolte over at modtage prisen," siger Ateas administrerende direktør, Lars Johansson.

Og der følger et par rosende ord med prisen.

"Atea har øget investeringer i og fokus på Microsoft-løsninger, hvilket har resulteret i hele otte guldcertificeringer, og Atea leverer således produkter og services, der er på forkant med udviklingen. Derfor er prisen som årets danske partner velfortjent," fortæller Erik Kaae, der er salgsdirektør i Microsoft.

Det er andet år i træk, at Microsoft hædrer Atea med netop den pris. Tilbage i november 2011 blev it-leverandøren nemlig også kåret til årets partner. Da var det dog under mere lokale forhold, idet prisen i november blev uddelt ved den danske prisuddeling i Hellerup.

I sidste uge modtog Atea så kåringen foran 15.000 Microsoft-partnere fra hele verden ved partner-awardshowet i Toronto, hvor software-producenten hyldede de partnere, der i det forgangne år har gjort en stor indsats for at fremme ekstraordinære og innovative it-løsninger.

"Mange af vores løsninger er baseret på Microsofts teknologier. Sammen med Microsoft arbejder vi derfor kontinuerligt på at have de rette kompetencer og løsninger, der skaber værdi for vores kunder," fortæller han om partnersamarbejdet.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job