Ny licensmodel for Dynamics AX bekymrer ikke Bredana

Flere kunder får nu mulighed for at købe AX-licenser direkte fra Microsoft, hvormed forhandlerne går glip af licensindtægter.

Artikel top billede

Microsoft ændrer salgsmodellen for Dynamics AX-licenser til kunder, som har indgået en såkaldt "enterprise agreement" (EA) med Microsoft. De kunder vil fra 1. september kunne købe deres licenser direkte hos Microsoft, hvilket bekymrer flere forhandlere - bare ikke Bredana Systemudvikling.

"Jeg tror ikke, den nye licensmodel kommer til at betyde det helt vilde. I forhold til at kunderne købte til fuld pris på den almindelige prisliste, så jo, så betyder det selvfølgelig noget. Men det er sjældent, det sker. Kunderne har i forvejen haft forskellige rabatmuligheder hos Microsoft," fortæller Carsten Slot, der er regionsdirektør i Bredana Systemudvikling.

I forhold til den eksisterende prisliste risikerer de forhandlere, der betjener de pågældende kunder, at miste indtægter på op til 60 procent af den hidtidige licenspris. Helt så enkelt kan det dog ikke gøres op, hvis vi spørger Carsten Slot.

"Især på de store projekter, som det her drejer sig om, gives der i forvejen oftest rabat på licensen, så den nye licensform er ikke markant billigere. Og jeg tror derfor heller ikke, at den kommer til at påvirke hverken cost- eller salgsprisen ret meget, selvom flere forhandlere har været bekymrede for det," siger han.

Alligevel er han ikke helt bekymringsfri.

"Den bekymring, jeg kan have, er, hvad Microsoft ellers kan finde på. Selvom det påvirker vores salgsmåde, er det bare noget Microsoft selv beslutter at lave om på. Nu betyder det ikke så pokkers meget lige her, men hvad kan de så mere finde på? Kan de finde på noget, der er værre? Det kan man måske være bekymret for."

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura