Ny licensmodel for Dynamics AX bekymrer ikke Bredana

Flere kunder får nu mulighed for at købe AX-licenser direkte fra Microsoft, hvormed forhandlerne går glip af licensindtægter.

Artikel top billede

Microsoft ændrer salgsmodellen for Dynamics AX-licenser til kunder, som har indgået en såkaldt "enterprise agreement" (EA) med Microsoft. De kunder vil fra 1. september kunne købe deres licenser direkte hos Microsoft, hvilket bekymrer flere forhandlere - bare ikke Bredana Systemudvikling.

"Jeg tror ikke, den nye licensmodel kommer til at betyde det helt vilde. I forhold til at kunderne købte til fuld pris på den almindelige prisliste, så jo, så betyder det selvfølgelig noget. Men det er sjældent, det sker. Kunderne har i forvejen haft forskellige rabatmuligheder hos Microsoft," fortæller Carsten Slot, der er regionsdirektør i Bredana Systemudvikling.

I forhold til den eksisterende prisliste risikerer de forhandlere, der betjener de pågældende kunder, at miste indtægter på op til 60 procent af den hidtidige licenspris. Helt så enkelt kan det dog ikke gøres op, hvis vi spørger Carsten Slot.

"Især på de store projekter, som det her drejer sig om, gives der i forvejen oftest rabat på licensen, så den nye licensform er ikke markant billigere. Og jeg tror derfor heller ikke, at den kommer til at påvirke hverken cost- eller salgsprisen ret meget, selvom flere forhandlere har været bekymrede for det," siger han.

Alligevel er han ikke helt bekymringsfri.

"Den bekymring, jeg kan have, er, hvad Microsoft ellers kan finde på. Selvom det påvirker vores salgsmåde, er det bare noget Microsoft selv beslutter at lave om på. Nu betyder det ikke så pokkers meget lige her, men hvad kan de så mere finde på? Kan de finde på noget, der er værre? Det kan man måske være bekymret for."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS