Ny licensmodel for Dynamics AX bekymrer ikke Bredana

Flere kunder får nu mulighed for at købe AX-licenser direkte fra Microsoft, hvormed forhandlerne går glip af licensindtægter.

Artikel top billede

Microsoft ændrer salgsmodellen for Dynamics AX-licenser til kunder, som har indgået en såkaldt "enterprise agreement" (EA) med Microsoft. De kunder vil fra 1. september kunne købe deres licenser direkte hos Microsoft, hvilket bekymrer flere forhandlere - bare ikke Bredana Systemudvikling.

"Jeg tror ikke, den nye licensmodel kommer til at betyde det helt vilde. I forhold til at kunderne købte til fuld pris på den almindelige prisliste, så jo, så betyder det selvfølgelig noget. Men det er sjældent, det sker. Kunderne har i forvejen haft forskellige rabatmuligheder hos Microsoft," fortæller Carsten Slot, der er regionsdirektør i Bredana Systemudvikling.

I forhold til den eksisterende prisliste risikerer de forhandlere, der betjener de pågældende kunder, at miste indtægter på op til 60 procent af den hidtidige licenspris. Helt så enkelt kan det dog ikke gøres op, hvis vi spørger Carsten Slot.

"Især på de store projekter, som det her drejer sig om, gives der i forvejen oftest rabat på licensen, så den nye licensform er ikke markant billigere. Og jeg tror derfor heller ikke, at den kommer til at påvirke hverken cost- eller salgsprisen ret meget, selvom flere forhandlere har været bekymrede for det," siger han.

Alligevel er han ikke helt bekymringsfri.

"Den bekymring, jeg kan have, er, hvad Microsoft ellers kan finde på. Selvom det påvirker vores salgsmåde, er det bare noget Microsoft selv beslutter at lave om på. Nu betyder det ikke så pokkers meget lige her, men hvad kan de så mere finde på? Kan de finde på noget, der er værre? Det kan man måske være bekymret for."

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S