Ny licensmodel for Dynamics AX bekymrer ikke Bredana

Flere kunder får nu mulighed for at købe AX-licenser direkte fra Microsoft, hvormed forhandlerne går glip af licensindtægter.

Artikel top billede

Microsoft ændrer salgsmodellen for Dynamics AX-licenser til kunder, som har indgået en såkaldt "enterprise agreement" (EA) med Microsoft. De kunder vil fra 1. september kunne købe deres licenser direkte hos Microsoft, hvilket bekymrer flere forhandlere - bare ikke Bredana Systemudvikling.

"Jeg tror ikke, den nye licensmodel kommer til at betyde det helt vilde. I forhold til at kunderne købte til fuld pris på den almindelige prisliste, så jo, så betyder det selvfølgelig noget. Men det er sjældent, det sker. Kunderne har i forvejen haft forskellige rabatmuligheder hos Microsoft," fortæller Carsten Slot, der er regionsdirektør i Bredana Systemudvikling.

I forhold til den eksisterende prisliste risikerer de forhandlere, der betjener de pågældende kunder, at miste indtægter på op til 60 procent af den hidtidige licenspris. Helt så enkelt kan det dog ikke gøres op, hvis vi spørger Carsten Slot.

"Især på de store projekter, som det her drejer sig om, gives der i forvejen oftest rabat på licensen, så den nye licensform er ikke markant billigere. Og jeg tror derfor heller ikke, at den kommer til at påvirke hverken cost- eller salgsprisen ret meget, selvom flere forhandlere har været bekymrede for det," siger han.

Alligevel er han ikke helt bekymringsfri.

"Den bekymring, jeg kan have, er, hvad Microsoft ellers kan finde på. Selvom det påvirker vores salgsmåde, er det bare noget Microsoft selv beslutter at lave om på. Nu betyder det ikke så pokkers meget lige her, men hvad kan de så mere finde på? Kan de finde på noget, der er værre? Det kan man måske være bekymret for."

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S