Butikschef fyret: Byttede toner for gratis fitness

Drama i Vendsyssel: Butikschef bortvist efter at have solgt billig toner til gengæld for gratis fitnesstræning.

Artikel top billede

To forretningsdrivende i Vendsyssel indgik en noget særlig aftale, da de blev enige om at bytte billig printertoner for gratis fitnesstræning.

Men i stedet for six-pack og store biceps fik butiksbestyreren, der byttede sig til gratis træning, en fyreseddel, så snart butiksejeren fik kendskab til aftalevilkårene. Det skriver nordjyske.dk

Indehaveren af fitnesscenteret havde tidligere ejet den pågældende forretning og henviste derfor en del kunder, som troede, at han stadig havde noget med butikken at gøre. Og netop den type kunder, der henviste andre kunder, var det vane at belønne med rabatter i butikken. Når den nuværende butiksindehaver alligevel valgte at bortvise butiksbestyreren, skyldtes det kravet om modydelse i fitness-toner-aftalen.

Butiksindehaveren betragtede det som et alvorligt tillidsbrud, at butiksbestyreren havde brugt forretningens omdømme og varer til at indgå en aftale for personlig vinding.

Butiksbestyreren mente imidlertid ikke, at tillidsbruddet var så alvorligt, at det berettigede en bortvisning. Han lagde derfor sag an og krævede 183.000 kroner for blandt andet seks måneders løn og et manglende ansættelsesbevis.

Retten i Hjørring afviste sagen om uberettiget bortvisning og satte erstatningen for det manglende ansættelsesbevis til 12.500 kroner. Også Vestre Landsret fandt bortvisningen berettiget, og landsretten har derfor stadfæstet dommen fra Hjørring.

Den bortviste bestyrer har siden startet sin egen forretning, som efter sigende skulle gå godt. Hans tidligere chef er derimod under konkurs med den forretning, hvorfra bestyreren byttede den omstridte toner til gratis timer i fitnesscenteret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect