Butikschef fyret: Byttede toner for gratis fitness

Drama i Vendsyssel: Butikschef bortvist efter at have solgt billig toner til gengæld for gratis fitnesstræning.

Artikel top billede

To forretningsdrivende i Vendsyssel indgik en noget særlig aftale, da de blev enige om at bytte billig printertoner for gratis fitnesstræning.

Men i stedet for six-pack og store biceps fik butiksbestyreren, der byttede sig til gratis træning, en fyreseddel, så snart butiksejeren fik kendskab til aftalevilkårene. Det skriver nordjyske.dk

Indehaveren af fitnesscenteret havde tidligere ejet den pågældende forretning og henviste derfor en del kunder, som troede, at han stadig havde noget med butikken at gøre. Og netop den type kunder, der henviste andre kunder, var det vane at belønne med rabatter i butikken. Når den nuværende butiksindehaver alligevel valgte at bortvise butiksbestyreren, skyldtes det kravet om modydelse i fitness-toner-aftalen.

Butiksindehaveren betragtede det som et alvorligt tillidsbrud, at butiksbestyreren havde brugt forretningens omdømme og varer til at indgå en aftale for personlig vinding.

Butiksbestyreren mente imidlertid ikke, at tillidsbruddet var så alvorligt, at det berettigede en bortvisning. Han lagde derfor sag an og krævede 183.000 kroner for blandt andet seks måneders løn og et manglende ansættelsesbevis.

Retten i Hjørring afviste sagen om uberettiget bortvisning og satte erstatningen for det manglende ansættelsesbevis til 12.500 kroner. Også Vestre Landsret fandt bortvisningen berettiget, og landsretten har derfor stadfæstet dommen fra Hjørring.

Den bortviste bestyrer har siden startet sin egen forretning, som efter sigende skulle gå godt. Hans tidligere chef er derimod under konkurs med den forretning, hvorfra bestyreren byttede den omstridte toner til gratis timer i fitnesscenteret.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job