Butikschef fyret: Byttede toner for gratis fitness

Drama i Vendsyssel: Butikschef bortvist efter at have solgt billig toner til gengæld for gratis fitnesstræning.

Artikel top billede

To forretningsdrivende i Vendsyssel indgik en noget særlig aftale, da de blev enige om at bytte billig printertoner for gratis fitnesstræning.

Men i stedet for six-pack og store biceps fik butiksbestyreren, der byttede sig til gratis træning, en fyreseddel, så snart butiksejeren fik kendskab til aftalevilkårene. Det skriver nordjyske.dk

Indehaveren af fitnesscenteret havde tidligere ejet den pågældende forretning og henviste derfor en del kunder, som troede, at han stadig havde noget med butikken at gøre. Og netop den type kunder, der henviste andre kunder, var det vane at belønne med rabatter i butikken. Når den nuværende butiksindehaver alligevel valgte at bortvise butiksbestyreren, skyldtes det kravet om modydelse i fitness-toner-aftalen.

Butiksindehaveren betragtede det som et alvorligt tillidsbrud, at butiksbestyreren havde brugt forretningens omdømme og varer til at indgå en aftale for personlig vinding.

Butiksbestyreren mente imidlertid ikke, at tillidsbruddet var så alvorligt, at det berettigede en bortvisning. Han lagde derfor sag an og krævede 183.000 kroner for blandt andet seks måneders løn og et manglende ansættelsesbevis.

Retten i Hjørring afviste sagen om uberettiget bortvisning og satte erstatningen for det manglende ansættelsesbevis til 12.500 kroner. Også Vestre Landsret fandt bortvisningen berettiget, og landsretten har derfor stadfæstet dommen fra Hjørring.

Den bortviste bestyrer har siden startet sin egen forretning, som efter sigende skulle gå godt. Hans tidligere chef er derimod under konkurs med den forretning, hvorfra bestyreren byttede den omstridte toner til gratis timer i fitnesscenteret.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS