Sociale medier: Det vigtige er det sociale

Du får først udbytte af de sociale medier, når du bruger dem til at tale med folk. Det mener Niklas Stephenson fra Firmafon, som har været på de sociale platforme siden virksomhedens spæde start.

Artikel top billede

Hvordan skal vi forstå de sociale medier? Og hvad kan vi bruge dem til? Det er nogle af de spørgsmål, CRN forsøger at få besvaret her henover sommeren.

I den forbindelse har vi talt med Niklas Stephenson fra Firmafon, som er særdeles aktiv på blandt andet Twitter. Niklas Stephenson er ifølge ham selv og direktør Peter Engelbrecht nok virksomhedens mest aktive sociale mediebruger, og han har da også gjort sig helt klart, hvad det er de sociale medier kan og skal bruges til.

"Hvis du tager ordet 'medie' væk, så vi taler om 'social', så er det bare et spørgsmål om samtale. De sociale medier er altså platforme for samtale."

Så enkelt forklarer han det.

Etymologisk korrekt skal det siges, at ordet "social" stammer fra latin og karakteriserer, det at levende organismer - særligt mennesker - interagerer med hinanden. Da vi typisk interagerer ved at kommunikere med hinanden, er Niklas Stephensons forklaring af sociale mediers formål umiddelbart let at acceptere og handle efter.

Alligevel har Niklas Stephenson oplevet, at virksomheder har misforstået de sociale mediers kommunikationsmuligheder.

"En samtale er ikke en virksomhed, der sender tweets ud, om hvor og hvornår det nye nyhedsbrev er tilgængeligt. Det er ikke en samtale. Det er envejskommunikation," siger Niklas Stephenson og uddyber:

"Jeg synes, det er misforstået, når en virksomhed kører sociale medier ved bare at sende links og tilbud ud til sine 100.000 followers. Der hvor det virkelig giver mening, er når en virksomhed sætter sig ned og begynder at kommunikere med sine kunder. Og det er lige netop det, de sociale medier kan."

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS