Sociale medier: Det vigtige er det sociale

Du får først udbytte af de sociale medier, når du bruger dem til at tale med folk. Det mener Niklas Stephenson fra Firmafon, som har været på de sociale platforme siden virksomhedens spæde start.

Artikel top billede

Hvordan skal vi forstå de sociale medier? Og hvad kan vi bruge dem til? Det er nogle af de spørgsmål, CRN forsøger at få besvaret her henover sommeren.

I den forbindelse har vi talt med Niklas Stephenson fra Firmafon, som er særdeles aktiv på blandt andet Twitter. Niklas Stephenson er ifølge ham selv og direktør Peter Engelbrecht nok virksomhedens mest aktive sociale mediebruger, og han har da også gjort sig helt klart, hvad det er de sociale medier kan og skal bruges til.

"Hvis du tager ordet 'medie' væk, så vi taler om 'social', så er det bare et spørgsmål om samtale. De sociale medier er altså platforme for samtale."

Så enkelt forklarer han det.

Etymologisk korrekt skal det siges, at ordet "social" stammer fra latin og karakteriserer, det at levende organismer - særligt mennesker - interagerer med hinanden. Da vi typisk interagerer ved at kommunikere med hinanden, er Niklas Stephensons forklaring af sociale mediers formål umiddelbart let at acceptere og handle efter.

Alligevel har Niklas Stephenson oplevet, at virksomheder har misforstået de sociale mediers kommunikationsmuligheder.

"En samtale er ikke en virksomhed, der sender tweets ud, om hvor og hvornår det nye nyhedsbrev er tilgængeligt. Det er ikke en samtale. Det er envejskommunikation," siger Niklas Stephenson og uddyber:

"Jeg synes, det er misforstået, når en virksomhed kører sociale medier ved bare at sende links og tilbud ud til sine 100.000 followers. Der hvor det virkelig giver mening, er når en virksomhed sætter sig ned og begynder at kommunikere med sine kunder. Og det er lige netop det, de sociale medier kan."

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura