Sociale medier: Det vigtige er det sociale

Du får først udbytte af de sociale medier, når du bruger dem til at tale med folk. Det mener Niklas Stephenson fra Firmafon, som har været på de sociale platforme siden virksomhedens spæde start.

Artikel top billede

Hvordan skal vi forstå de sociale medier? Og hvad kan vi bruge dem til? Det er nogle af de spørgsmål, CRN forsøger at få besvaret her henover sommeren.

I den forbindelse har vi talt med Niklas Stephenson fra Firmafon, som er særdeles aktiv på blandt andet Twitter. Niklas Stephenson er ifølge ham selv og direktør Peter Engelbrecht nok virksomhedens mest aktive sociale mediebruger, og han har da også gjort sig helt klart, hvad det er de sociale medier kan og skal bruges til.

"Hvis du tager ordet 'medie' væk, så vi taler om 'social', så er det bare et spørgsmål om samtale. De sociale medier er altså platforme for samtale."

Så enkelt forklarer han det.

Etymologisk korrekt skal det siges, at ordet "social" stammer fra latin og karakteriserer, det at levende organismer - særligt mennesker - interagerer med hinanden. Da vi typisk interagerer ved at kommunikere med hinanden, er Niklas Stephensons forklaring af sociale mediers formål umiddelbart let at acceptere og handle efter.

Alligevel har Niklas Stephenson oplevet, at virksomheder har misforstået de sociale mediers kommunikationsmuligheder.

"En samtale er ikke en virksomhed, der sender tweets ud, om hvor og hvornår det nye nyhedsbrev er tilgængeligt. Det er ikke en samtale. Det er envejskommunikation," siger Niklas Stephenson og uddyber:

"Jeg synes, det er misforstået, når en virksomhed kører sociale medier ved bare at sende links og tilbud ud til sine 100.000 followers. Der hvor det virkelig giver mening, er når en virksomhed sætter sig ned og begynder at kommunikere med sine kunder. Og det er lige netop det, de sociale medier kan."

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job