EG: Microsofts direkte-salg er alligevel ikke så slemt

ERP-forhandleren EG modtog nyheden om, at Microsoft vil sælge Dynamics AX direkte, med skepsis. Men forhandleren prøver at bevare optimismen.

Artikel top billede

Microsofts enterprise agreements (EA) har tidligere været forbeholdt CRM-systemer, men fra 1. september vil kunder med EA også kunne købe licenser til Dynamics AX direkte hos Microsoft.

"For en stor Microsoft-partner som EG, der primært er målrettet enterprise-markedet, er den nye aftaleform på papiret en forringelse, fordi det betyder, at vi som partner får en mindre andel af licensindtægterne," fortæller Steffen Meyer, som er salgsdirektør i EG.

"Men jeg tror faktisk, at det på sigt kan skabe nogle muligheder, idet enterprise-kunderne får lettere ved at købe AX, som sagtens kan konkurrere med produkter fra SAP, IFS og Lawson. Microsofts nye salgsmodel er et spørgsmål om at vinde markedsandele - ikke fra Microsoft-partnere, men fra andre ERP-udbydere," fortsætter han.

På sommerens partnerkonference i Toronto afslørede Microsoft, at mere end halvdelen af virksomhedens CRM-aftaler på verdensplan handles på EA.

"Så det er klart, at Microsoft ikke kan sidde og se til, at den her aftaleform kun bliver benyttet til CRM. De har selvfølgelig interesse i at sælge flere Microsoft-produkter til de samme kunder på de samme aftaler," siger Steffen Meyer fra EG.

Ved at lade kunder med EA handle AX-licenser inden for samme aftale, forsøger Microsofts at gøre det fordelagtigt for kunderne at holde sig til Microsoft-produkter, så de ikke køber deres ERP-løsninger hos selskabets konkurrenter.

"Såfremt Microsoft formår at sælge AX til flere kunder med den nye aftaleform, kan det på mellemlang og lang sigt blive et tiltag, der kan give os nogle fordele," fortæller Steffen Meyer.

Salgsdirektøren i EG beretter desuden, at det er den aftaleform, flere topkunder efterspørger. For dem er det typisk forbundet med simplere drift og nogle gode rabatter at investere i it-systemer fra samme producent. Så hos EG ser ledelsen positivt på den nye salgsmodel for Dynamics AX-licenser.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS