EG: Microsofts direkte-salg er alligevel ikke så slemt

ERP-forhandleren EG modtog nyheden om, at Microsoft vil sælge Dynamics AX direkte, med skepsis. Men forhandleren prøver at bevare optimismen.

Artikel top billede

Microsofts enterprise agreements (EA) har tidligere været forbeholdt CRM-systemer, men fra 1. september vil kunder med EA også kunne købe licenser til Dynamics AX direkte hos Microsoft.

"For en stor Microsoft-partner som EG, der primært er målrettet enterprise-markedet, er den nye aftaleform på papiret en forringelse, fordi det betyder, at vi som partner får en mindre andel af licensindtægterne," fortæller Steffen Meyer, som er salgsdirektør i EG.

"Men jeg tror faktisk, at det på sigt kan skabe nogle muligheder, idet enterprise-kunderne får lettere ved at købe AX, som sagtens kan konkurrere med produkter fra SAP, IFS og Lawson. Microsofts nye salgsmodel er et spørgsmål om at vinde markedsandele - ikke fra Microsoft-partnere, men fra andre ERP-udbydere," fortsætter han.

På sommerens partnerkonference i Toronto afslørede Microsoft, at mere end halvdelen af virksomhedens CRM-aftaler på verdensplan handles på EA.

"Så det er klart, at Microsoft ikke kan sidde og se til, at den her aftaleform kun bliver benyttet til CRM. De har selvfølgelig interesse i at sælge flere Microsoft-produkter til de samme kunder på de samme aftaler," siger Steffen Meyer fra EG.

Ved at lade kunder med EA handle AX-licenser inden for samme aftale, forsøger Microsofts at gøre det fordelagtigt for kunderne at holde sig til Microsoft-produkter, så de ikke køber deres ERP-løsninger hos selskabets konkurrenter.

"Såfremt Microsoft formår at sælge AX til flere kunder med den nye aftaleform, kan det på mellemlang og lang sigt blive et tiltag, der kan give os nogle fordele," fortæller Steffen Meyer.

Salgsdirektøren i EG beretter desuden, at det er den aftaleform, flere topkunder efterspørger. For dem er det typisk forbundet med simplere drift og nogle gode rabatter at investere i it-systemer fra samme producent. Så hos EG ser ledelsen positivt på den nye salgsmodel for Dynamics AX-licenser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job