Betech med rekord-regnskab: Men nu mærker vi indtjeningspresset

AutoCad har været et to-cifret million-guldæg for den svenskejede distributør Betech i Danmark. Men første kvartal viser, at næste år ser meget sværere ud.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Albertslund-distributøren Betech Data har afsluttet regnskabsåret 2011/12 med et resultat på knap 14,7 millioner kroner før skat.

"Vi er ikke på nogen som helst måde utilfredse med 2011/12," fortæller Jesper Nielsen, der er økonomiansvarlig i Betech Data.

I ledelsesberetningen skriver virksomheden da også, at resultat og økonomisk udvikling blev som forventet i det forgangne regnskabsår.

2012/13 tegner knap så positivt

Det er andet år i træk, at selskabet slutter med et tocifret millionbeløb på bundlinjen. Og håbet er også, at det kan fortsætte i 2012/13.

"Vi forventer en fortsat vækst i omsætningen. Det er dog startet lidt svagere end, vi havde regnet forventet i første kvartal (af dette regnskabsår, april til juni 2012, red.), men det er ikke alarmerende," siger Jesper Nielsen.

Men lavere avancer på de enkelte produkter, tvinger ledelsen til at nedjustere forventningerne til det nuværende regnskabsår.

"Omsætningen er stadig bedre end sidste år, som var et godt år. Så på den måde er 2012/13 startet fint. Men det er til en lavere marginal, så det er derfor, at vi forventer et lavere resultat," forklarer Jesper Nielsen med henvisningen til ledelsesberetningen, hvori Betech Data skriver:

"Selskabet forventer et positivt men lavere resultat for året 2012/13."

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S