Betech med rekord-regnskab: Men nu mærker vi indtjeningspresset

AutoCad har været et to-cifret million-guldæg for den svenskejede distributør Betech i Danmark. Men første kvartal viser, at næste år ser meget sværere ud.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Albertslund-distributøren Betech Data har afsluttet regnskabsåret 2011/12 med et resultat på knap 14,7 millioner kroner før skat.

"Vi er ikke på nogen som helst måde utilfredse med 2011/12," fortæller Jesper Nielsen, der er økonomiansvarlig i Betech Data.

I ledelsesberetningen skriver virksomheden da også, at resultat og økonomisk udvikling blev som forventet i det forgangne regnskabsår.

2012/13 tegner knap så positivt

Det er andet år i træk, at selskabet slutter med et tocifret millionbeløb på bundlinjen. Og håbet er også, at det kan fortsætte i 2012/13.

"Vi forventer en fortsat vækst i omsætningen. Det er dog startet lidt svagere end, vi havde regnet forventet i første kvartal (af dette regnskabsår, april til juni 2012, red.), men det er ikke alarmerende," siger Jesper Nielsen.

Men lavere avancer på de enkelte produkter, tvinger ledelsen til at nedjustere forventningerne til det nuværende regnskabsår.

"Omsætningen er stadig bedre end sidste år, som var et godt år. Så på den måde er 2012/13 startet fint. Men det er til en lavere marginal, så det er derfor, at vi forventer et lavere resultat," forklarer Jesper Nielsen med henvisningen til ledelsesberetningen, hvori Betech Data skriver:

"Selskabet forventer et positivt men lavere resultat for året 2012/13."

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos