Dells nye kanal-boss: Nu stopper vi for flere forhandlere

Hvis det står til Dells nye kanal-boss for EMEA, så skal it-giganten holde igen med at rekruttere nye partnere. Nu skal der satses på de eksisterende.

Artikel top billede

(Foto: Dell/PR)

Tiden hvor Dell kun solgte direkte til slutkunder er nu endegyldigt forbi. It-kæmpen har nu fået så godt et fodfæste i kanalen, at fokus ikke længere skal være på at få nye forhandlere i folden. Det tilkendegiver Dells nye chef for kanalen i Europa Andreas Schuetze over for engelske CRN.

Han fortæller, at Dell med de nylige opkøb af Sonicwall og Quest Software har fået så stor tilgang af forhandlere, at fokus i kanalorganisationen bør være på de eksisterende forhandlere.

"Det, jeg ønsker, er den værdi, som partnere kan give os. Det er det, der er vigtigt. Vi har et ønske om at forøge vores indtjening og vores fælles forretning," siger Schuetze til engelske CRN.

Andreas Schuetze, der overtog posten som kanalchef for EMEA hos Dell først på sommeren, fremhæver i den forbindelse, at især opkøbet af Sonicwall har været med til at skærpe Dells ageren i kanalen og sat gang i salget gennem forhandler-leddet.

Og som han bemærker, så har opkøbet også virket positivt for Sonicwall.

"Der er fordele på begge sider. Dell-brandet er et stærkt værkstøj for vores nylige opkøbte partnere (Sonicwall og Quest Software, red)," slår han fast over for engelske CRN.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S