Dells nye kanal-boss: Nu stopper vi for flere forhandlere

Hvis det står til Dells nye kanal-boss for EMEA, så skal it-giganten holde igen med at rekruttere nye partnere. Nu skal der satses på de eksisterende.

Artikel top billede

(Foto: Dell/PR)

Tiden hvor Dell kun solgte direkte til slutkunder er nu endegyldigt forbi. It-kæmpen har nu fået så godt et fodfæste i kanalen, at fokus ikke længere skal være på at få nye forhandlere i folden. Det tilkendegiver Dells nye chef for kanalen i Europa Andreas Schuetze over for engelske CRN.

Han fortæller, at Dell med de nylige opkøb af Sonicwall og Quest Software har fået så stor tilgang af forhandlere, at fokus i kanalorganisationen bør være på de eksisterende forhandlere.

"Det, jeg ønsker, er den værdi, som partnere kan give os. Det er det, der er vigtigt. Vi har et ønske om at forøge vores indtjening og vores fælles forretning," siger Schuetze til engelske CRN.

Andreas Schuetze, der overtog posten som kanalchef for EMEA hos Dell først på sommeren, fremhæver i den forbindelse, at især opkøbet af Sonicwall har været med til at skærpe Dells ageren i kanalen og sat gang i salget gennem forhandler-leddet.

Og som han bemærker, så har opkøbet også virket positivt for Sonicwall.

"Der er fordele på begge sider. Dell-brandet er et stærkt værkstøj for vores nylige opkøbte partnere (Sonicwall og Quest Software, red)," slår han fast over for engelske CRN.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS