Dells nye kanal-boss: Nu stopper vi for flere forhandlere

Hvis det står til Dells nye kanal-boss for EMEA, så skal it-giganten holde igen med at rekruttere nye partnere. Nu skal der satses på de eksisterende.

Artikel top billede

(Foto: Dell/PR)

Tiden hvor Dell kun solgte direkte til slutkunder er nu endegyldigt forbi. It-kæmpen har nu fået så godt et fodfæste i kanalen, at fokus ikke længere skal være på at få nye forhandlere i folden. Det tilkendegiver Dells nye chef for kanalen i Europa Andreas Schuetze over for engelske CRN.

Han fortæller, at Dell med de nylige opkøb af Sonicwall og Quest Software har fået så stor tilgang af forhandlere, at fokus i kanalorganisationen bør være på de eksisterende forhandlere.

"Det, jeg ønsker, er den værdi, som partnere kan give os. Det er det, der er vigtigt. Vi har et ønske om at forøge vores indtjening og vores fælles forretning," siger Schuetze til engelske CRN.

Andreas Schuetze, der overtog posten som kanalchef for EMEA hos Dell først på sommeren, fremhæver i den forbindelse, at især opkøbet af Sonicwall har været med til at skærpe Dells ageren i kanalen og sat gang i salget gennem forhandler-leddet.

Og som han bemærker, så har opkøbet også virket positivt for Sonicwall.

"Der er fordele på begge sider. Dell-brandet er et stærkt værkstøj for vores nylige opkøbte partnere (Sonicwall og Quest Software, red)," slår han fast over for engelske CRN.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S