Dells nye kanal-boss: Nu stopper vi for flere forhandlere

Hvis det står til Dells nye kanal-boss for EMEA, så skal it-giganten holde igen med at rekruttere nye partnere. Nu skal der satses på de eksisterende.

Artikel top billede

(Foto: Dell/PR)

Tiden hvor Dell kun solgte direkte til slutkunder er nu endegyldigt forbi. It-kæmpen har nu fået så godt et fodfæste i kanalen, at fokus ikke længere skal være på at få nye forhandlere i folden. Det tilkendegiver Dells nye chef for kanalen i Europa Andreas Schuetze over for engelske CRN.

Han fortæller, at Dell med de nylige opkøb af Sonicwall og Quest Software har fået så stor tilgang af forhandlere, at fokus i kanalorganisationen bør være på de eksisterende forhandlere.

"Det, jeg ønsker, er den værdi, som partnere kan give os. Det er det, der er vigtigt. Vi har et ønske om at forøge vores indtjening og vores fælles forretning," siger Schuetze til engelske CRN.

Andreas Schuetze, der overtog posten som kanalchef for EMEA hos Dell først på sommeren, fremhæver i den forbindelse, at især opkøbet af Sonicwall har været med til at skærpe Dells ageren i kanalen og sat gang i salget gennem forhandler-leddet.

Og som han bemærker, så har opkøbet også virket positivt for Sonicwall.

"Der er fordele på begge sider. Dell-brandet er et stærkt værkstøj for vores nylige opkøbte partnere (Sonicwall og Quest Software, red)," slår han fast over for engelske CRN.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura