Tinna Pichard stopper som EET-direktør

Efter et år på posten som dansk direktør har distributionsveteranen Tinna Pichard valgt at forlade EET. Et nyt job lokker.

Artikel top billede

Direktør for EET Danmark Tinna Pichard er fra i dag stoppet som direktør i EET Danmark.

Ifølge Tinna Pichard, så er det tilbuddet om et job udenfor it-branchen, der lokkede.

Læs: Karriereskift: Tinna Pichard skal nu sælge legepladser

"Jeg har lovet mig selv i nogle år, at hvis jeg fik muligheden for at komme til et firma uden for it-branchen, så ville jeg slå til," fortæller hun til CRN.

Hos EET Group beklager koncerndirektør John Thomas Tinna Pichards afgang, men understreger at der ikke er bad feelings i forbindelse med hendes opsigelse.

"Tinna har leveret varen. Det kan også se på EET Danmarks resultat. Tinna har fået sit drømmejob uden for branchen. Der er ikke noget dramatisk i det," siger John Thomas.

Tinna Pichard fortæller at hun går videre til et job som direktør i en virksomhed, der på mange måder ligner EET, men som ikke er en it-virksomhed. Men hun vil ikke løfte sløret for hvilken virksomhed hun går til endnu.

"Der sidder en person i det job jeg skal overtage, som ikke ved det endnu. Derfor kan jeg først løfte sløret for det, når jeg starter 13. august," siger hun.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics