Thulin: Jeg er i bund og grund distributørmand

Den nye direktør for EET Danmark brænder for salgsudvikling og coaching

Artikel top billede

Da Mikael Thulin i går tiltrådte som ny direktør i EET Danmark, var det den ene veteran, der afløste den anden. Den afgående direktør Tinna Pichard har været i branchen i 23 år. Selv har Mikael Thulin 25 på bagen indenfor it-distribution.

Thulin understreger at jobbet som direktør for EET, er som at vende hjem.

Det er heller ikke mere end godt ti måneder siden han forlod EET for at tage et job, som ansvarlig for at opbygge B&Os alternative salgskanaler. Han indrømmer, at han var i tvivl, da EET tilbød ham jobbet som direktør i Danmark

"Jeg befandt mig rigtig godt hos B&O. Og hvis jeg skal være ærlig, så havde jeg ikke sagt ja til sådan et jobtilbud, hvis det ikke var fordi, det var fra EET," siger Mikael Thulin.

Han understreger da også, at det er med respekt han går ind til sit nye job hos EET.

"Jeg kender virksomheden rimelig godt og går til opgaven med stor ydmyghed. Der skal ikke laves dramatiske ændringer, men måske justeres og fintunes lidt her og der. Og jeg skal da også vente lidt og få et overblik, før jeg kommer med mine ideer," siger han.

Mikael Thulin kommer samtidig ind på, hvad der fik ham til at forlade jobbet hos B&O.

"Det var et mere selvstændigt job hos B&O, og som udgangspunkt havde jeg ikke noget team, selv om det var planen, at der skulle etableres et på sigt. Men jeg kan godt lide at have med mennesker at gøre. Det er salgsudvikling og coaching, som er det jeg brænder for," siger han.

Og for Mikael Thulin er en it-distributør, som EET også det sted han gerne vil være.

"I bund og grund er jeg en it-distributionsmand.  Jeg startede tilbage i 1986 i Esselte Datasoft," fortæller Mikael Thulin.

Esselte Datasoft, der siden blev til Scribona var første stop i distributionsbranchen. Fra 1991 blev Mikael Thulin sat til at bygge den norske virksomhed Multiline op i Danmark. Her var Mikael Thulin indtil virksomheden blev solgt til Santech Micro Group i 1997.

"Så for omkring 10 år  siden startede jeg selv distributøren Novendo op.  Det var en distributør, som i starten fokuserede på digitale billeder og videoredigering. Sidenhen slog jeg mig sammen med en anden virksomhed, hvorefter vi også fik fokus på mobility og tilbehør til bærbare og navigationsmarkedet," fortæller Thulin.

Det var Novendo, der fik Mikael Thulin til EET. I 2009 købte EET nemlig Novendo. I den forbindelse indgik EET en tre-årig konsulentaftale med Michael Thulin om at han skulle udvikle retail-salget hos distributøren.

Da Mikael Thulins aftale med EET stoppede, fik Mikael Thulin tilbuddet om at hjælpe B&O med at bygge en alternativ salgskanal op udenfor deres egne brand-butikker. Den stilling beholdt Thulin i 10 måneder - så ringede EET.

"Hvis det havde været enhver anden virksomhed, så tror jeg ville have sagt nej. Men i de 24 timer jeg havde til at vælge, var det mavefornemmelsen, der gjorde udslaget. Og jeg følte mig også straks hjemme, da jeg trådte ind her igen," konstaterer Mikael Thulin.

Læs mere:
Derfor bliver han ny direktør for EET Danmark
Tinna Pichard stopper som EET-direktør

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics