Thulin: Jeg er i bund og grund distributørmand

Den nye direktør for EET Danmark brænder for salgsudvikling og coaching

Artikel top billede

Da Mikael Thulin i går tiltrådte som ny direktør i EET Danmark, var det den ene veteran, der afløste den anden. Den afgående direktør Tinna Pichard har været i branchen i 23 år. Selv har Mikael Thulin 25 på bagen indenfor it-distribution.

Thulin understreger at jobbet som direktør for EET, er som at vende hjem.

Det er heller ikke mere end godt ti måneder siden han forlod EET for at tage et job, som ansvarlig for at opbygge B&Os alternative salgskanaler. Han indrømmer, at han var i tvivl, da EET tilbød ham jobbet som direktør i Danmark

"Jeg befandt mig rigtig godt hos B&O. Og hvis jeg skal være ærlig, så havde jeg ikke sagt ja til sådan et jobtilbud, hvis det ikke var fordi, det var fra EET," siger Mikael Thulin.

Han understreger da også, at det er med respekt han går ind til sit nye job hos EET.

"Jeg kender virksomheden rimelig godt og går til opgaven med stor ydmyghed. Der skal ikke laves dramatiske ændringer, men måske justeres og fintunes lidt her og der. Og jeg skal da også vente lidt og få et overblik, før jeg kommer med mine ideer," siger han.

Mikael Thulin kommer samtidig ind på, hvad der fik ham til at forlade jobbet hos B&O.

"Det var et mere selvstændigt job hos B&O, og som udgangspunkt havde jeg ikke noget team, selv om det var planen, at der skulle etableres et på sigt. Men jeg kan godt lide at have med mennesker at gøre. Det er salgsudvikling og coaching, som er det jeg brænder for," siger han.

Og for Mikael Thulin er en it-distributør, som EET også det sted han gerne vil være.

"I bund og grund er jeg en it-distributionsmand.  Jeg startede tilbage i 1986 i Esselte Datasoft," fortæller Mikael Thulin.

Esselte Datasoft, der siden blev til Scribona var første stop i distributionsbranchen. Fra 1991 blev Mikael Thulin sat til at bygge den norske virksomhed Multiline op i Danmark. Her var Mikael Thulin indtil virksomheden blev solgt til Santech Micro Group i 1997.

"Så for omkring 10 år  siden startede jeg selv distributøren Novendo op.  Det var en distributør, som i starten fokuserede på digitale billeder og videoredigering. Sidenhen slog jeg mig sammen med en anden virksomhed, hvorefter vi også fik fokus på mobility og tilbehør til bærbare og navigationsmarkedet," fortæller Thulin.

Det var Novendo, der fik Mikael Thulin til EET. I 2009 købte EET nemlig Novendo. I den forbindelse indgik EET en tre-årig konsulentaftale med Michael Thulin om at han skulle udvikle retail-salget hos distributøren.

Da Mikael Thulins aftale med EET stoppede, fik Mikael Thulin tilbuddet om at hjælpe B&O med at bygge en alternativ salgskanal op udenfor deres egne brand-butikker. Den stilling beholdt Thulin i 10 måneder - så ringede EET.

"Hvis det havde været enhver anden virksomhed, så tror jeg ville have sagt nej. Men i de 24 timer jeg havde til at vælge, var det mavefornemmelsen, der gjorde udslaget. Og jeg følte mig også straks hjemme, da jeg trådte ind her igen," konstaterer Mikael Thulin.

Læs mere:
Derfor bliver han ny direktør for EET Danmark
Tinna Pichard stopper som EET-direktør

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S