Vil have større handlefrihed: IFS køber egne aktier

ERP-producenten, svenske IFS, køber op mod en kvart million af sine egne aktier for at give bestyrelsen mere handlefrihed og aktionærerne større udbytte.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Den svenske producent af ERP-løsninger (Enterprise Resource Planning) IFS køber sine egne aktier.

Idéen med at købe op mod en kvart million af selskabets egne aktier svarende til cirka én procent er at give bestyrelsen større handlefrihed. For eksempel i retning af at justere på virksomhedens kapitalstruktur og dermed øge værdien af aktionærernes investeringer.

Initiativet med at købe egne B-aktier fik bestyrelsen grønt lys til på selskabets generalforsamling tidligere på året.

Aktierne bliver købt i perioden fra den 20. juli og frem til den 25. september. IFS er én af mange producenter af ERP-løsninger. CRN bragte tidligere i år en oversigt over de forskellige producenters markedsandele.

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Midtjylland

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Arctic Wolf

Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S