Windows 8 på USB: CRN fik den første kopi

Microsofts kanalchef Jon Roskill gav CRN en kopi af "Windows To Go". Det var en af de produktlanceringer der fik det største bifald ved Microsofts årlige partnerkonference. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser USB-udgaven af Windows ud.

Ved Microsofts årlige partnerkonference i Toronto i sommer, præsenterede Microsofts øverste partnerchef Jon Roskill blandt andet "Windows To Go", som en ny mulighed for kanalen til at sælge det kommende Windows 8.

Og blandt de mange produktlanceringer, som Microsoft kunne bryste sig af i Toronto, var den "mobile" pc-version af Windows 8 en af de nyheder, som fik det største bifald fra de omkring 15.000 forhandlere og partnere, som deltog i konferencen.

"Windows To Go" er i al sin enkelhed en USB-nøgle, som gør muligt at boote en selvstændig kopi af Windows 8 på en hvilken som helst pc, der i forvejen har installeret Windows i version 7 eller 8. Dermed bliver det muligt for brugere at bruge en kopi af en arbejdsstation - incl. programmer - med på rejse eller bare hjem til den private pc.

Ved konferencen i Toronto, forærede Jon Roskill et eksemplar af "Windows To Go" til CRN, som vi har bedt vores kolleger på vores søstermedie Computerworld om at teste.

Læs Computerworlds test af "Windows To Go" her.

Læs mere:


Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job