Windows 8 på USB: CRN fik den første kopi

Microsofts kanalchef Jon Roskill gav CRN en kopi af "Windows To Go". Det var en af de produktlanceringer der fik det største bifald ved Microsofts årlige partnerkonference. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser USB-udgaven af Windows ud.

Ved Microsofts årlige partnerkonference i Toronto i sommer, præsenterede Microsofts øverste partnerchef Jon Roskill blandt andet "Windows To Go", som en ny mulighed for kanalen til at sælge det kommende Windows 8.

Og blandt de mange produktlanceringer, som Microsoft kunne bryste sig af i Toronto, var den "mobile" pc-version af Windows 8 en af de nyheder, som fik det største bifald fra de omkring 15.000 forhandlere og partnere, som deltog i konferencen.

"Windows To Go" er i al sin enkelhed en USB-nøgle, som gør muligt at boote en selvstændig kopi af Windows 8 på en hvilken som helst pc, der i forvejen har installeret Windows i version 7 eller 8. Dermed bliver det muligt for brugere at bruge en kopi af en arbejdsstation - incl. programmer - med på rejse eller bare hjem til den private pc.

Ved konferencen i Toronto, forærede Jon Roskill et eksemplar af "Windows To Go" til CRN, som vi har bedt vores kolleger på vores søstermedie Computerworld om at teste.

Læs Computerworlds test af "Windows To Go" her.

Læs mere:


Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job