Windows 8 på USB: CRN fik den første kopi

Microsofts kanalchef Jon Roskill gav CRN en kopi af "Windows To Go". Det var en af de produktlanceringer der fik det største bifald ved Microsofts årlige partnerkonference. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser USB-udgaven af Windows ud.

Ved Microsofts årlige partnerkonference i Toronto i sommer, præsenterede Microsofts øverste partnerchef Jon Roskill blandt andet "Windows To Go", som en ny mulighed for kanalen til at sælge det kommende Windows 8.

Og blandt de mange produktlanceringer, som Microsoft kunne bryste sig af i Toronto, var den "mobile" pc-version af Windows 8 en af de nyheder, som fik det største bifald fra de omkring 15.000 forhandlere og partnere, som deltog i konferencen.

"Windows To Go" er i al sin enkelhed en USB-nøgle, som gør muligt at boote en selvstændig kopi af Windows 8 på en hvilken som helst pc, der i forvejen har installeret Windows i version 7 eller 8. Dermed bliver det muligt for brugere at bruge en kopi af en arbejdsstation - incl. programmer - med på rejse eller bare hjem til den private pc.

Ved konferencen i Toronto, forærede Jon Roskill et eksemplar af "Windows To Go" til CRN, som vi har bedt vores kolleger på vores søstermedie Computerworld om at teste.

Læs Computerworlds test af "Windows To Go" her.

Læs mere:


Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics