Windows 8 på USB: CRN fik den første kopi

Microsofts kanalchef Jon Roskill gav CRN en kopi af "Windows To Go". Det var en af de produktlanceringer der fik det største bifald ved Microsofts årlige partnerkonference. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser USB-udgaven af Windows ud.

Ved Microsofts årlige partnerkonference i Toronto i sommer, præsenterede Microsofts øverste partnerchef Jon Roskill blandt andet "Windows To Go", som en ny mulighed for kanalen til at sælge det kommende Windows 8.

Og blandt de mange produktlanceringer, som Microsoft kunne bryste sig af i Toronto, var den "mobile" pc-version af Windows 8 en af de nyheder, som fik det største bifald fra de omkring 15.000 forhandlere og partnere, som deltog i konferencen.

"Windows To Go" er i al sin enkelhed en USB-nøgle, som gør muligt at boote en selvstændig kopi af Windows 8 på en hvilken som helst pc, der i forvejen har installeret Windows i version 7 eller 8. Dermed bliver det muligt for brugere at bruge en kopi af en arbejdsstation - incl. programmer - med på rejse eller bare hjem til den private pc.

Ved konferencen i Toronto, forærede Jon Roskill et eksemplar af "Windows To Go" til CRN, som vi har bedt vores kolleger på vores søstermedie Computerworld om at teste.

Læs Computerworlds test af "Windows To Go" her.

Læs mere:


Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse