Små forhandlere under pres: Regninger bliver ikke betalt til tiden

Virksomheder er længe om at betale deres regninger. Det presser især mindre forhandlere og sætter fart i konsolideringen.

Artikel top billede

For små forhandlere er det rigtig surt. Virksomhederne betaler ikke deres regninger til tiden.  Det viser en undersøgelse foretaget af kreditforsikringsgiganten Euler Hermes.

De sene betalinger er et generelt billede over hele Europa. Og det skal for en retfærdigheds skyld pointeres, at det er langt mere udbredt i Sydeuropa end i Danmark. Faktisk tager det dobbelt så lang tid at betale en regning i Spanien som i Danmark.

Ikke desto mindre er det et stigende problem også herhjemme, fortæller Peter Hecht-Hansen, der er direktør for Euler Hermes i Danmark.

"Det presser hele vejen ned gennem systemet," siger han og påpeger, at det også kan være med til at skævvride markedet.

De nye tal fra Euler Hermes viser, at gennemsnitstiden for en betalt regning indenfor it-services i Danmark eksempelvis ligger på 54 dage - det vil sige knap to måneder, hvor den aftale betalingstid typisk er på 30 dage.

"Det er de store firmaer, der har de bedste muligheder for at insistere på længere kreditter. Omvendt er det meget svært for mindre leverandører at sige nej til store kunder. Og det er skidt, hvis man i forvejen er presset på omsætningen," siger Peter Hecht-Hansen.

Selv om Peter Hecht-Hansen ikke specifikt vil kommentere på it-kanalen, så påpeger han, at brancher med lave marginaler, er særligt udsatte.

"Når det finansielle system er under pres, må virksomhederne lede efter andre muligheder for at finansiere driften. Der er en mulighed for at kræve længere leverandørkreditter, men der er de store virksomheder i en langt bedre situation end de små," siger han og forsætter:

"Derfor kan de små spillere blive tvunget til at gå sammen med andre. Det fører til konsolidering. Det skred er sket gennem hele kriseforløbet. Danmarks udfordring er, at virksomhederne mangler omsætning. Der vil være en yderst beskeden økonomisk vækst de kommende år. Det skal de store nok finde ud af at tackle. Det bliver de små og mellemstore, som i forvejen kæmper med at opnå kritisk masse og omsætning, som lider under det her."

Peter Hecht-Hansen forudser, at situationen vil fortsætte et stykke tid endnu. Også selv om dansk økonomi ser en smule bedre ud end mange andre landes.

"Danmarks økonomi går generelt godt sammenlignet med andre landes økonomier. Problemet er, at den danske økonomi er meget lille. Vi er derfor fuldstændig underlagt de store økonomier," konstaterer han.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S