Elbek & Vejrup overtager amerikansk Navision-kæmpe

ERP-forhandleren Elbek & Vejrup udvider på Sjælland og overtager 70 procent af NAV-omsætningen i Tectura.

Artikel top billede

Elbek & Vejrup køber op igen. Her står Niels Elbek (med briller) sammen med sin medstifter Lars Vejrup. (Foto: Foto: Thomas YdeThomas Yde FotografiSpergelbakken 6 8520 LystrupTlf. 22 32 63 68www.thomasyde.dkfotograf@thomasyde.dk / Foto: Thomas Yde)

Tectura, der i sin tid blev skabt herhjemme på opkøb af blandt andet Aston, har solgt størstedelen af sin NAV-omsætning til østjyske Elbek & Vejrup.

"De kunder og aktiviteter, vi har købt, er fortrinsvis baseret på Sjælland, og der vil vi rigtig gerne have vækst," siger Niels Elbek, administrerende direktør, Elbek & Vejrup.

Han siger videre, at Elbek & Vejrup har købt 95 procent af NAV-forretningen, hvis der ses på antal kunder og 70 procent af omsætningen.

Fælles kundebase

Overtagelsen giver Elbek & Vejrup mulighed for at servicere den fælles kundebase på Sjælland og være brohoved for fortsat vækst og konsolidering. Dermed opfyldes virksomhedens strategiske målsætninger om at øge tilstedeværelsen på det sjællandske marked.

"En tredjedel af vores omsætning ligger allerede på Sjælland, men vi har kun 10 ansatte derovre," siger Elbek, som vurderer, at der fremover minimum skal være 20-25 medarbejdere på Sjælland.

"Hvis der er færre, så smuldrer kontoret en gang imellem forstået på den måde, at et vist antal ansatte er nødvendigt, for at der er kolleger nok til, at der er rart at være."

Derudover er Elbek & Vejrup ifølge Niels Elbek en af Danmarks tre største NAV-forhandlere og med det største marked for NAV-løsninger på Sjælland, "er det klart, at vi skal være mere tilstede på Sjælland," lyder det.

Elbek & Vejrup opnår også en forbedring af sit sortiment gennem overtagelsen, idet Tecturas løsninger og know-how supplerer virksomhedens nuværende løsninger. Det bredere sortiment vil sætte virksomheden i stand til dels at servicere nuværende kunder bedre, dels styrke virksomheden i konkurrencen om nye ordrer, fordi man nu kan tilbyde komplette løsninger inklusiv rådgivning med udgangspunkt i både Århus og København.

Femte opkøb på otte år

Overtagelsen er Elbek & Vejrups femte opkøb og/eller sammenlægning på otte år, og ifølge direktøren fortsætter opkøbene. Senest købte selskabet sig i juli ind i en C5-forhandler fra Horsens.

De Tectura-medarbejdere, der har relation til Microsoft Dynamics NAV-aktiviteter, flytter 800 meter længere hen ad vejen og ind i Elbek & Vejrups repræsentation i Brøndby, så der fremover er en samlet forretningsenhed i Brøndby.

Tecturas afdeling i Vejle flyttes til Elbek & Vejrups hovedsæde i Århus. Tecturas øvrige forretning baseret på Microsoft Dynamics AX og Microsoft Dynamics NAV fortsætter i Danmark.

I regnskabsåret 2010/11 realiserede Elbek & Vejrup-koncernen en omsætning og et resultat før skat på henholdsvis 171 millioner kroner og 2,8 millioner kroner.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen