Svendborg-forhandler ti-dobler overskud

Negativ egenkapital er væk om tre år, lyder det fra indehaveren af Kortermann-IT.

Artikel top billede

Kortermann-IT har på et år mere end ti-doblet sit overskud. 

I 2010 lød overskuddet beskedne 7.564 kroner. 2011-tallene viser, at forhandleren med base i Svendborg kommer ud med et lille overskud på knap 85.000 kroner.

Indehaveren af Kortermann-IT, Henrik Sørensen, mener, at det går den rigtige vej.

"Vi har været inde og kigge på vores omkostninger, og så har vi valgt at fokusere på de områder, som vi selv føler, at vi er dygtige til," siger han og fremhæver infrastruktur og netværk som to af områderne.

Ifølge Henrik Sørensen har det betydet, at Kortermann-IT nu er begyndt at tjene penge, og han forventer, at overskuddet fra 2011 som minimum bliver fordoblet i 2012.

Positiv egenkapital om tre år

Selvom det går den rigtige vej for Kortermann-IT, er likviditeten stadigvæk presset. 

Henrik Sørensens virksomhed har desuden fået revisor-røffel på grund af uenighed om værdien af  et af forhandlerens datterselskab Kortemann-Hosting, som Revisoren vurderer til at være knap 300.000 kroner mindre værd. 

Svendborg-forhandleren kæmper altså med at få vendt en negativ egenkapital på omkring en million kroner, men Henrik Sørensen ser fortrøstningsfuldt på fremtiden.

"Når man har en god bank, og den tror på det, vi laver - og vi kan bevise over for den, at det er rentabelt, så er der ikke de store spørgsmål til det, og vi har en plan for de næste år for, hvordan vi henter den hjem igen," fortæller han.

Han forventer, at der går tre år, før hullet er lukket, og så skal Kortermann-IT til at tjene penge.

"Vi har brugt de første fem år på at bygge op, og så de næste tre år på at flade ud, og så må vi se, hvad der sker derefter."

Ekstra ansat tjener sig hurtigt hjem 

Med en stor negativ egenkapital kan det virke besynderligt, at Kortermann-IT sidste år udvidede personalet med en enkelt medarbejder, da forhandleren ansatte en koordinator til være med til at styre virksomhedens opgaveløsninger.

Det har dog været nødvendigt, forklarer Henrik Sørensen.

"Det er vores helt klare opfattelse, at ved at få mere styring og mere koordinering på de opgaver inde i huset, tjener den medarbejder sig hurtigt hjem igen," siger han.

Sidste år var forhandleren bagud i forhold til budgettet. I år holder Kortermann-IT budgettet efter første halvår, og Henrik Sørensen håber, at tendensen fortsætter resten af året ud.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S