Svendborg-forhandler ti-dobler overskud

Negativ egenkapital er væk om tre år, lyder det fra indehaveren af Kortermann-IT.

Artikel top billede

Kortermann-IT har på et år mere end ti-doblet sit overskud. 

I 2010 lød overskuddet beskedne 7.564 kroner. 2011-tallene viser, at forhandleren med base i Svendborg kommer ud med et lille overskud på knap 85.000 kroner.

Indehaveren af Kortermann-IT, Henrik Sørensen, mener, at det går den rigtige vej.

"Vi har været inde og kigge på vores omkostninger, og så har vi valgt at fokusere på de områder, som vi selv føler, at vi er dygtige til," siger han og fremhæver infrastruktur og netværk som to af områderne.

Ifølge Henrik Sørensen har det betydet, at Kortermann-IT nu er begyndt at tjene penge, og han forventer, at overskuddet fra 2011 som minimum bliver fordoblet i 2012.

Positiv egenkapital om tre år

Selvom det går den rigtige vej for Kortermann-IT, er likviditeten stadigvæk presset. 

Henrik Sørensens virksomhed har desuden fået revisor-røffel på grund af uenighed om værdien af  et af forhandlerens datterselskab Kortemann-Hosting, som Revisoren vurderer til at være knap 300.000 kroner mindre værd. 

Svendborg-forhandleren kæmper altså med at få vendt en negativ egenkapital på omkring en million kroner, men Henrik Sørensen ser fortrøstningsfuldt på fremtiden.

"Når man har en god bank, og den tror på det, vi laver - og vi kan bevise over for den, at det er rentabelt, så er der ikke de store spørgsmål til det, og vi har en plan for de næste år for, hvordan vi henter den hjem igen," fortæller han.

Han forventer, at der går tre år, før hullet er lukket, og så skal Kortermann-IT til at tjene penge.

"Vi har brugt de første fem år på at bygge op, og så de næste tre år på at flade ud, og så må vi se, hvad der sker derefter."

Ekstra ansat tjener sig hurtigt hjem 

Med en stor negativ egenkapital kan det virke besynderligt, at Kortermann-IT sidste år udvidede personalet med en enkelt medarbejder, da forhandleren ansatte en koordinator til være med til at styre virksomhedens opgaveløsninger.

Det har dog været nødvendigt, forklarer Henrik Sørensen.

"Det er vores helt klare opfattelse, at ved at få mere styring og mere koordinering på de opgaver inde i huset, tjener den medarbejder sig hurtigt hjem igen," siger han.

Sidste år var forhandleren bagud i forhold til budgettet. I år holder Kortermann-IT budgettet efter første halvår, og Henrik Sørensen håber, at tendensen fortsætter resten af året ud.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job