Artikel top billede

Also Actebis slanker ledelsen

Ændringer er følge af tidligere bryggeridirektør udnævnelse til koncernchef.

I sommer blev den tidligere bryggeri-direktør Gustavo Müller-Hergt, der har peruvianske aner og en fortid som direktør for et af Tysklands største bryggerier, koncernchef for Also Actebis.

Gustavo Müller-Hergt var indtil udnævnelsen chef for Also Actebis i Tyskland. Den post forlader han nu, samtidig med at ledelsen bliver slanket.

Hele fem chefer forlader distributøren, skriver CRN i Tyskland. De bliver afløst af tre nye ledere.

Samtidig bliver Reiner Schwitzki ny direktør for Also Actebis i Tyskland.

"Faldende priser og marginer medfører at man hele tiden må omstrukturere, for at overleve," siger Koncernchef Gutavo Müller-Hergt til tyske CRN, som forklaring på omstruktureringerne.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere