Nu også i Danmark: HP deler fyresedler ud

Knap er ny partnerdirektør ansat før HP iværksætter fyringsrunde - alle de fyrede er relateret til salg og salgsstøttefunktioner.

Artikel top billede

HP Danmark annoncerede tirsdag en ny organisation i enterpriseforretningen, og det betyder, at 14 ud af HP Danmarks 450 medarbejdere fyres.

"Reorganiseringen er noget, vi har arbejdet med henover sommeren og et resultat af de udmeldinger, der kom fra Corporate i USA tidligere på året. Resultatet af den nye struktur er desværre, at der er 14 medarbejdere, som ikke kunne indpasses i den nye organisation, og som vi derfor må tage afsked med," siger Henrik Kirkeskov, kommunikationschef, HP Danmark.

Kirkeskov understreger, at det ikke kun er sælgere, men medarbejdere "bredt fordelt i personalegrupperne".


Del af større plan
Præcis hvor mange sælgere, der bliver fyret, vil informationschefen ikke sige noget om, men da HP Danmark ifølge Kirkeskov reelt er en salgsorganisation, så er samtlige afskedigede i et eller andet omfang knyttet enten direkte til salg eller en salgsstøttefunktion.

HP annoncerede tilbage i marts, at selskabet på globalt plan vil slå sin printdivision (Imaging og Printing Group - IPG) sammen med sin pc-division (Personal Systems Group - PSG). Resultatet bliver en ny division,som får navnet Printing og Personal Systems Group (PPSG).

Dengang sagde Henrik Kirkeskov til CRN:

"Vi er ved at forme organisationen nu og forventer, at PPSG-divisionen er organisatorisk på plads også i Danmark i august måned."

CRN følger op på fyringerne i HP Danmark.

Læs mere om HP:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S