Nu også i Danmark: HP deler fyresedler ud

Knap er ny partnerdirektør ansat før HP iværksætter fyringsrunde - alle de fyrede er relateret til salg og salgsstøttefunktioner.

Artikel top billede

HP Danmark annoncerede tirsdag en ny organisation i enterpriseforretningen, og det betyder, at 14 ud af HP Danmarks 450 medarbejdere fyres.

"Reorganiseringen er noget, vi har arbejdet med henover sommeren og et resultat af de udmeldinger, der kom fra Corporate i USA tidligere på året. Resultatet af den nye struktur er desværre, at der er 14 medarbejdere, som ikke kunne indpasses i den nye organisation, og som vi derfor må tage afsked med," siger Henrik Kirkeskov, kommunikationschef, HP Danmark.

Kirkeskov understreger, at det ikke kun er sælgere, men medarbejdere "bredt fordelt i personalegrupperne".


Del af større plan
Præcis hvor mange sælgere, der bliver fyret, vil informationschefen ikke sige noget om, men da HP Danmark ifølge Kirkeskov reelt er en salgsorganisation, så er samtlige afskedigede i et eller andet omfang knyttet enten direkte til salg eller en salgsstøttefunktion.

HP annoncerede tilbage i marts, at selskabet på globalt plan vil slå sin printdivision (Imaging og Printing Group - IPG) sammen med sin pc-division (Personal Systems Group - PSG). Resultatet bliver en ny division,som får navnet Printing og Personal Systems Group (PPSG).

Dengang sagde Henrik Kirkeskov til CRN:

"Vi er ved at forme organisationen nu og forventer, at PPSG-divisionen er organisatorisk på plads også i Danmark i august måned."

CRN følger op på fyringerne i HP Danmark.

Læs mere om HP:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS