Hørsholm-forhandler udvider i Jylland

Nyt kontor i Vejle skal skaffe nye kunder og give bedre service til de eksisterende for nordsjællandsk infrastrukturforhandler.

Artikel top billede

Den nordsjællandske forhandler Businessmann A/S, der tæller omkring 40 ansatte på sit sjællandske hovedkontor, vil tættere på sine jyske kunder og åbner i næste måned kontor i Vejle.

Businessmann holder til i Hørsholm, men har oplevet et stigende behov for at være fysisk til stede vest for Storebælt, ligesom man ifølge administrerende direktør Henrik Lassen Leth også har ambitioner om at få fat i flere kunder i det jyske.

"Vi lever af vores konsulentydelser, der bliver efterspurgt alle steder i landet. Men vi må
erkende, at vi ikke kan nå hele Danmark fra Hørsholm," siger Henrik Lassen Leth. 

I første omgang har Businessmann tegnet kontrakt med tre konsulenter, som skal bemande det nye kontor, men ambitionen er at nå op på seks til otte ansatte inden nytår. Og i løbet af 2013 er det planen at fordoble antallet af medarbejdere en gang til.

Businessmann har arbejdet med planer for ekspansion i nogen tid, men arbejdet med at finde både de rigtige folk og den bedste adresse har taget tid. Når valget er faldet på Vejle, skyldes det et stort kundegrundlag i trekantområdet mellem Fredericia, Kolding og Vejle

Businessmann, som er stiftet i 1992, er totalleverandør af projektering og implementering af infrastrukturløsninger fra hardware til virtualisering og it-drift baseret på teknologi fra blandt andet Microsoft, VMware og Citrix og med en række højt certificerede konsulenter ansat. Kunderne er primært mellemstore og store virksomheder i den offentlige og private sektor.

Det nye Vejle-kontor skal ledes af Kenneth Hansen, der kommer fra et job hos konkurrenten Axcess.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job