Deltaco i svensk storopkøb

Periferi-distributøren vil ind på markedet for data- og telekommunikation.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Svenskejede Deltaco må i banken for at skaffe penge til køb af Alcadon MRV, som distribuerer udstyr til data- og telekommunikation med repræsentation i hele Norden.

Ifølge svenske it24 har Deltaco budt knap 40 millioner danske kroner for Alcadon, som lige nu er ejet af den amerikanske koncern MRV Communication.

Parterne har i første omgang underskrevet en hensigtserklæring for opkøbet, og det forventes, at den endelige aftale om Deltacos køb af Alcadon-aktierne bliver underskrevet inden udgangen af september, hvor Alcadons amerikanske aktionærer skal godkende handelen.

Ifølge Deltaco bliver hovedparten af købssummen finansieret visa et banklån.

"Det er få distributører i Norden, som kan komplementere Deltaco bedre end Alcadon. Det gælder både produkter, logistik og kunder," lyder det fra Deltacos koncernchef Siamak Alian.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS