Deltaco i svensk storopkøb

Periferi-distributøren vil ind på markedet for data- og telekommunikation.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Svenskejede Deltaco må i banken for at skaffe penge til køb af Alcadon MRV, som distribuerer udstyr til data- og telekommunikation med repræsentation i hele Norden.

Ifølge svenske it24 har Deltaco budt knap 40 millioner danske kroner for Alcadon, som lige nu er ejet af den amerikanske koncern MRV Communication.

Parterne har i første omgang underskrevet en hensigtserklæring for opkøbet, og det forventes, at den endelige aftale om Deltacos køb af Alcadon-aktierne bliver underskrevet inden udgangen af september, hvor Alcadons amerikanske aktionærer skal godkende handelen.

Ifølge Deltaco bliver hovedparten af købssummen finansieret visa et banklån.

"Det er få distributører i Norden, som kan komplementere Deltaco bedre end Alcadon. Det gælder både produkter, logistik og kunder," lyder det fra Deltacos koncernchef Siamak Alian.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job