HP annoncerer tab på 53 milliarder kroner

Hewlett-Packard taber milliarder især på tidligere afskrivninger, men selskabets pc- og serverforretning var også svag i tredje kvartal, og HP nedjusterer sine forventninger.

Artikel top billede

I går offentliggjorde HP sit regnskab for regnskabsårets tredje kvartal, og det var ikke opmuntrende læsning. Dels havde virksomheden et tab i perioden på godt 53 milliarder kroner, dels er der så lidt gang i hjulene, at forventningerne til året som helhed nedjusteres.

Vi skrev i november sidste år om HP's fjerde kvartal, hvor Meg Whitman netop var blevet koncernchef. Dengang styrtdykkede indtjeningen også.

Tidligere i denne måned fortalte HP, at selskabet ville notere sig en nedskrivning af 'goodwill' i forhold til sin services-division på næsten 50 milliarder kroner. Goodwill referer til ikke så håndgribelige størrelser som eksempelvis værdien af et varemærke, der vurderes, når man regner en virksomheds totale værdi ud. Her har HP's 84 milliarder kroner store overtagelse af servicevirksomheden EDS mødt vidtstrakt kritik for at være for kostbar.

Tilbage med ni procent

Omsætningen i tredje kvartal faldt med fem procent sammenlignet med samme periode sidste år til knap 180 milliarder kroner.

Uden afskrivninger og andre enkeltstående omkostninger ville overskuddet i tredje kvartal have været 12 milliarder kroner svarende til en tilbagegang på ni procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Koncernen noterede sig tilbagegang over stort set hele linjen. PSG, Personal Systems Group tilbage med 10 procent, Imaging and Printing Group tilbage med tre procent, services tilbage med tre procent og endelig gik også salget af Enterprise servers, netværk og storage tilbage med fire procent, hvor Business Critical Systems var hårdest ramt med en tilbagegang i omsætningen på 16 procent.

Salget af software gik derimod den anden vej. Omsætningen steg i kvartalet med 18 procent til næsten seks milliarder kroner ikke mindst på grund af sidste års overtagelse af Autonomy. Knap så godt var det, at salget af nye licenser, der ofte ses som en indikator for kundernes vilje (og købelyst) til at starte nye projekter, kun steg med to procent.

"Tag ikke fejl, vi er stadig i de tidlige faser af vores 'turnaround'," sagde HP's øverste chef Meg Whitman, der overtog stillingen, efter at Leo Apotheker blev fyret sidste år.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S