HP annoncerer tab på 53 milliarder kroner

Hewlett-Packard taber milliarder især på tidligere afskrivninger, men selskabets pc- og serverforretning var også svag i tredje kvartal, og HP nedjusterer sine forventninger.

Artikel top billede

I går offentliggjorde HP sit regnskab for regnskabsårets tredje kvartal, og det var ikke opmuntrende læsning. Dels havde virksomheden et tab i perioden på godt 53 milliarder kroner, dels er der så lidt gang i hjulene, at forventningerne til året som helhed nedjusteres.

Vi skrev i november sidste år om HP's fjerde kvartal, hvor Meg Whitman netop var blevet koncernchef. Dengang styrtdykkede indtjeningen også.

Tidligere i denne måned fortalte HP, at selskabet ville notere sig en nedskrivning af 'goodwill' i forhold til sin services-division på næsten 50 milliarder kroner. Goodwill referer til ikke så håndgribelige størrelser som eksempelvis værdien af et varemærke, der vurderes, når man regner en virksomheds totale værdi ud. Her har HP's 84 milliarder kroner store overtagelse af servicevirksomheden EDS mødt vidtstrakt kritik for at være for kostbar.

Tilbage med ni procent

Omsætningen i tredje kvartal faldt med fem procent sammenlignet med samme periode sidste år til knap 180 milliarder kroner.

Uden afskrivninger og andre enkeltstående omkostninger ville overskuddet i tredje kvartal have været 12 milliarder kroner svarende til en tilbagegang på ni procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Koncernen noterede sig tilbagegang over stort set hele linjen. PSG, Personal Systems Group tilbage med 10 procent, Imaging and Printing Group tilbage med tre procent, services tilbage med tre procent og endelig gik også salget af Enterprise servers, netværk og storage tilbage med fire procent, hvor Business Critical Systems var hårdest ramt med en tilbagegang i omsætningen på 16 procent.

Salget af software gik derimod den anden vej. Omsætningen steg i kvartalet med 18 procent til næsten seks milliarder kroner ikke mindst på grund af sidste års overtagelse af Autonomy. Knap så godt var det, at salget af nye licenser, der ofte ses som en indikator for kundernes vilje (og købelyst) til at starte nye projekter, kun steg med to procent.

"Tag ikke fejl, vi er stadig i de tidlige faser af vores 'turnaround'," sagde HP's øverste chef Meg Whitman, der overtog stillingen, efter at Leo Apotheker blev fyret sidste år.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job