Nordjysk CBC-forhandler: Flere butikker gavner os alle

Hvis en kæde som CBC skal slå igennem ude hos forbrugerne, kræver det, at den vokser, mener nordjysk forhandler.

Artikel top billede

CBC-kæden har en stor opgave i at få mange flere lokale butikker under sine vinger. Det kan betyde, at kæden er gøre op med, at der kun skal være en CBC-forhandler per postnummer.

Det mener i hvert fald Tommy Høj, der er indehaver af CBC-forhandleren Høj Data i den lille nordjyske by Sindal. 

"Hvis en kæde som CBC skal slå igennem ude hos forbrugerne, kræver det, at den vokser. Hvis der er 100 kilometer mellem hver butik, bliver slagstyrken for lille." siger han.

Vækst giver bedre indkøbspriser

Ifølge Tommy Høj vil det på længere sigt gavne både ham selv og hele den næsten 20 år gamle kæde, at få flere butikker med i kæden.

"Jeg får bedre priser, flere tilbud, og leverandørerne har mere fokus på mig, og hvis kæden vokser, vil de ting også blive forøget," siger Tommy Høj.

Sindal-forhandleren tror på, at mere volumen vil løfte hele kædens salg, fordi de blandt andet kan få lavere indkøbspriser.

"Der er kun en ting, der tæller i denne branche, og det er volumen. Jeg ved, hvor vigtigt det er, at kæden er slagkraftig, er landsdækkende, og at der er markedsføring bagved," fortæller forhandleren fra Nordjylland og påpeger vigtigheden af de lokale forhandlere.

"Det er godt for forbrugeren, at de får noget nærhed og service. Vi er tættere på kunden, og det er det, vi skal leve af," siger han.

Flere heste foran vognen

Da Høj Data blev medlem af CBC-kæden sidste år, så indehaver Tommy Høj en masse økonomiske fordele som lokal forhandler, men ikke alt kan gøres op i kroner og øre, mener han. 

"Halvdelen af det ligger jo også i, at der bliver lavet noget markedsføring, som man ikke selv skal sidde og udtænke, som er klar til at blive skudt af. Så man sparer rigtig meget tid også, fordi tingene er lavet," forklarer Tommy Høj.

CBC trækker ifølge den nordjyske forhandler i den rigtige vej i forhold til hans butik, fordi han nu har en hest mere foran vognen, der rykker, og derfor skal han ikke flytte vognen alene.

Han har svært ved at se det negative i, at de bliver flere CBC-forhandlere i lokalområdet. Tværtimod hilser Tommy Høj konkurrencen velkommen:

"Nogle kunder ville de stjæle, og andre vil de give. I og med, at navnet CBC bliver mere kendt, løfter de hele produktet."

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S