Nordjysk CBC-forhandler: Flere butikker gavner os alle

Hvis en kæde som CBC skal slå igennem ude hos forbrugerne, kræver det, at den vokser, mener nordjysk forhandler.

Artikel top billede

CBC-kæden har en stor opgave i at få mange flere lokale butikker under sine vinger. Det kan betyde, at kæden er gøre op med, at der kun skal være en CBC-forhandler per postnummer.

Det mener i hvert fald Tommy Høj, der er indehaver af CBC-forhandleren Høj Data i den lille nordjyske by Sindal. 

"Hvis en kæde som CBC skal slå igennem ude hos forbrugerne, kræver det, at den vokser. Hvis der er 100 kilometer mellem hver butik, bliver slagstyrken for lille." siger han.

Vækst giver bedre indkøbspriser

Ifølge Tommy Høj vil det på længere sigt gavne både ham selv og hele den næsten 20 år gamle kæde, at få flere butikker med i kæden.

"Jeg får bedre priser, flere tilbud, og leverandørerne har mere fokus på mig, og hvis kæden vokser, vil de ting også blive forøget," siger Tommy Høj.

Sindal-forhandleren tror på, at mere volumen vil løfte hele kædens salg, fordi de blandt andet kan få lavere indkøbspriser.

"Der er kun en ting, der tæller i denne branche, og det er volumen. Jeg ved, hvor vigtigt det er, at kæden er slagkraftig, er landsdækkende, og at der er markedsføring bagved," fortæller forhandleren fra Nordjylland og påpeger vigtigheden af de lokale forhandlere.

"Det er godt for forbrugeren, at de får noget nærhed og service. Vi er tættere på kunden, og det er det, vi skal leve af," siger han.

Flere heste foran vognen

Da Høj Data blev medlem af CBC-kæden sidste år, så indehaver Tommy Høj en masse økonomiske fordele som lokal forhandler, men ikke alt kan gøres op i kroner og øre, mener han. 

"Halvdelen af det ligger jo også i, at der bliver lavet noget markedsføring, som man ikke selv skal sidde og udtænke, som er klar til at blive skudt af. Så man sparer rigtig meget tid også, fordi tingene er lavet," forklarer Tommy Høj.

CBC trækker ifølge den nordjyske forhandler i den rigtige vej i forhold til hans butik, fordi han nu har en hest mere foran vognen, der rykker, og derfor skal han ikke flytte vognen alene.

Han har svært ved at se det negative i, at de bliver flere CBC-forhandlere i lokalområdet. Tværtimod hilser Tommy Høj konkurrencen velkommen:

"Nogle kunder ville de stjæle, og andre vil de give. I og med, at navnet CBC bliver mere kendt, løfter de hele produktet."

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S