Kanalveteran headhuntet til dansk distributør i Norge

Den danske branche-veteran Tommy Petersen er ansat som ny daglig leder for Despec i Norge, hvor omsætningen skal have et løft.

Artikel top billede

Foto: Despec

Fremover skal Tommy Petersen, der har 24 års erfaring fra kontorudstyrsbranchen, stå i spidsen for distributøren Despec i Norge.

Tommy Petersen har blandt andet arbejdet 10 år hos Lyreco heraf de fem af årene som salgsdirektør. De seneste tre år har han været administrerende direktør for papirgrossisten Igepa.

"Jeg har kendt Michael Voll, som ejer Despec, i en del år. Han kom med et tilbud og udfordrede mig til at hjælp ham med at øge aktivitetsniveauet på det norske marked," siger Tommy Petersen til itBransjen.

Despec har herhjemme hovedkvarter i Lynge nord for København.

Service og kundenærhed

Den nye Despec-chef fortæller, at fokus fremover fortsat vil være på service og nærhed til kunderne.

"Vi skal både gøre Despec mere synlig rent fysisk overfor kunderne i form af mere opmærksomhed i det daglige samtidig med, at vi skal være mere proaktive. Vores vision er, at Despec skal være den foretrukne leverandør på området it og kontorforsyning," siger Petersen og fortsætter:

"Det, vi arbejder mod, er en udvikling af markedet. Derfor skal vi ikke på nogen måde skære i bemandingen. Vores budskab er, at så snart vi har nået den ønskede vækst, så skal vi finde nye medarbejdere. Primært inden for eksternt salg, som er det strategisk rigtige i Norge."

Despecs sidste regnskabstal viser, at distributøren havde en næsten flad vækstkurve i 2011.

"I Norge har vi mistet lidt omsætning på toplinjen, som vi skal vinde tilbage, men det har ikke haft stor betydning for bundlinjen. Vi tjener penge og har en rigtig god egenkapital og soliditetsgrad, og det gør os i stand til at se positivt på det norske marked."

Geografi og mærkevare

Den nye Despec-shef vurderer, at omkring 15 procent af Despecs samlede omsætning i dag kommer fra Norge, hvor distributøren har en markedsandel på mellem 23 og 25 procent. Målet er ifølge itBransjen en markedsandel på 33 procent

"Vi er ikke så kendt her, som vi er i Danmark, så vi skal arbejde med at gøre os mere bemærket og attraktiv overfor både eksisterende og nye kunder, såvel som vores leverandører," siger han til itBransjen.

Blandt de lokale udfordringer er Tommy Petersen især opmærksom på den norske geografi og Despec mærkevare-status eller mangel på samme i Norge.

Læs mere:
Flytning barberede millioner af Despec-overskud
Despec skruer op for indtjeningen og tredobler lagerpladsen

Læses lige nu

    Banedanmark

    Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS