Kanalveteran headhuntet til dansk distributør i Norge

Den danske branche-veteran Tommy Petersen er ansat som ny daglig leder for Despec i Norge, hvor omsætningen skal have et løft.

Artikel top billede

Foto: Despec

Fremover skal Tommy Petersen, der har 24 års erfaring fra kontorudstyrsbranchen, stå i spidsen for distributøren Despec i Norge.

Tommy Petersen har blandt andet arbejdet 10 år hos Lyreco heraf de fem af årene som salgsdirektør. De seneste tre år har han været administrerende direktør for papirgrossisten Igepa.

"Jeg har kendt Michael Voll, som ejer Despec, i en del år. Han kom med et tilbud og udfordrede mig til at hjælp ham med at øge aktivitetsniveauet på det norske marked," siger Tommy Petersen til itBransjen.

Despec har herhjemme hovedkvarter i Lynge nord for København.

Service og kundenærhed

Den nye Despec-chef fortæller, at fokus fremover fortsat vil være på service og nærhed til kunderne.

"Vi skal både gøre Despec mere synlig rent fysisk overfor kunderne i form af mere opmærksomhed i det daglige samtidig med, at vi skal være mere proaktive. Vores vision er, at Despec skal være den foretrukne leverandør på området it og kontorforsyning," siger Petersen og fortsætter:

"Det, vi arbejder mod, er en udvikling af markedet. Derfor skal vi ikke på nogen måde skære i bemandingen. Vores budskab er, at så snart vi har nået den ønskede vækst, så skal vi finde nye medarbejdere. Primært inden for eksternt salg, som er det strategisk rigtige i Norge."

Despecs sidste regnskabstal viser, at distributøren havde en næsten flad vækstkurve i 2011.

"I Norge har vi mistet lidt omsætning på toplinjen, som vi skal vinde tilbage, men det har ikke haft stor betydning for bundlinjen. Vi tjener penge og har en rigtig god egenkapital og soliditetsgrad, og det gør os i stand til at se positivt på det norske marked."

Geografi og mærkevare

Den nye Despec-shef vurderer, at omkring 15 procent af Despecs samlede omsætning i dag kommer fra Norge, hvor distributøren har en markedsandel på mellem 23 og 25 procent. Målet er ifølge itBransjen en markedsandel på 33 procent

"Vi er ikke så kendt her, som vi er i Danmark, så vi skal arbejde med at gøre os mere bemærket og attraktiv overfor både eksisterende og nye kunder, såvel som vores leverandører," siger han til itBransjen.

Blandt de lokale udfordringer er Tommy Petersen især opmærksom på den norske geografi og Despec mærkevare-status eller mangel på samme i Norge.

Læs mere:
Flytning barberede millioner af Despec-overskud
Despec skruer op for indtjeningen og tredobler lagerpladsen

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S