Atea får ny koncerndirektør

Ib Kunøe har sat en ny kurs for den store nordiske forhandler.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Bestyrelsesformand Ib Kunøe har hentet direktør for Atea i Norge, Steinar Sønsteby op i koncernledelsen for Atea. Det meddeler selskabet til den norske børs i dag.

Steinar Sønsteby har gennem de sidste seks år været direktør for Atea i Norge. Nu bliver han hevet op som medlem af koncerndirektionen med titel af Executive Senior Vice President.

Udvidelsen af Ateas koncerndirektion af direktionen sker som et et led i iværksættelsen af Ateas ny strategiske plan, Together Towards The Top".

I forvejen sidder Claus Hougesen i spidsen for Atea med titlen CEO. Også danskeren Peter Trans er med i koncerndirektion som Executive Senior Vice President Services og løsninger, mens nordmanden Rune Falstad er Finansdirektør.

Med forfremmelsen af Steinar Sønsteby har Kunøe skabt en norsk-dansk balance i Ateas koncern-direktion med henholdsvis to nordmænd og to danskere. Der er endnu ingen svenskere i koncerndirektionen.

Steinar Sønsteby overlader posten som chef for Atea i Norge til Dag Fodstad, der hidtil har været marketingdirektør for Atea i Norge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet