Atea får ny koncerndirektør

Ib Kunøe har sat en ny kurs for den store nordiske forhandler.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Bestyrelsesformand Ib Kunøe har hentet direktør for Atea i Norge, Steinar Sønsteby op i koncernledelsen for Atea. Det meddeler selskabet til den norske børs i dag.

Steinar Sønsteby har gennem de sidste seks år været direktør for Atea i Norge. Nu bliver han hevet op som medlem af koncerndirektionen med titel af Executive Senior Vice President.

Udvidelsen af Ateas koncerndirektion af direktionen sker som et et led i iværksættelsen af Ateas ny strategiske plan, Together Towards The Top".

I forvejen sidder Claus Hougesen i spidsen for Atea med titlen CEO. Også danskeren Peter Trans er med i koncerndirektion som Executive Senior Vice President Services og løsninger, mens nordmanden Rune Falstad er Finansdirektør.

Med forfremmelsen af Steinar Sønsteby har Kunøe skabt en norsk-dansk balance i Ateas koncern-direktion med henholdsvis to nordmænd og to danskere. Der er endnu ingen svenskere i koncerndirektionen.

Steinar Sønsteby overlader posten som chef for Atea i Norge til Dag Fodstad, der hidtil har været marketingdirektør for Atea i Norge.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S