Politiet tjekkede Fona-chefs vinindkøb

Bilag fra en vinforhandler i Hellerup endte som en del af politiets kulegravning af Fona-svindel.

Artikel top billede

En bugnende vinkælder i en nu forhenværende Fona-indkøbschef private villa, endte som en del af politiets efterforskning mod den nu bedrageridømte.

I første omgang var indholdet af vinkælderen kun en del af de private ejendele som fogedretten i november 2010 på vegne af Fonas moderselskab F Group gjorde udlæg i.

Det skete tre måneder efter, at den tidligere indkøbschef var blevet bortvist fra sit job og efterfølgende sigtet for millionbedrageri mod F Group. Ved beslaglæggelsen lagde fogedretten også beslag på villaen plus et B&O-tv og ikke mindst indkøbschefens private helikopter.

De beslaglagte varer vakte ifølge CRNs oplysninger så stor interesse hos politiet, at man her valgte at undersøge præcis hvor varerne kom fra, og hvordan de var betalt.

CRN erfarer, at en stor del af vinen var indkøbt hos en lokal vinhandler, Leisner Wine, og her bekræfter direktør Bjørn Leisner, at den tidligere Fona-chef ved flere lejligheder købte ind i hans butik.

"Politiet har været og spørge, og så har de fået de oplysninger, jeg havde. Så de ting, han har købt her, har politiet fået bilag på," fortæller Bjørn Leisner, som også godt kan huske sin gamle kunde.

"Der var ikke noget i det han købte, som virkede underligt for os. Det var bobler det meste og ikke det mest prangende. Så det var ikke sådan en, der kom og købte flasker til 3-4.000 kroner," siger han.

Den tidligere Fona-chef blev den 14. august idømt to og et halvt års fængsel plus en erstatning til F Group på 3,4 millioner kroner. Han har anket dommen.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job