Politiet tjekkede Fona-chefs vinindkøb

Bilag fra en vinforhandler i Hellerup endte som en del af politiets kulegravning af Fona-svindel.

Artikel top billede

En bugnende vinkælder i en nu forhenværende Fona-indkøbschef private villa, endte som en del af politiets efterforskning mod den nu bedrageridømte.

I første omgang var indholdet af vinkælderen kun en del af de private ejendele som fogedretten i november 2010 på vegne af Fonas moderselskab F Group gjorde udlæg i.

Det skete tre måneder efter, at den tidligere indkøbschef var blevet bortvist fra sit job og efterfølgende sigtet for millionbedrageri mod F Group. Ved beslaglæggelsen lagde fogedretten også beslag på villaen plus et B&O-tv og ikke mindst indkøbschefens private helikopter.

De beslaglagte varer vakte ifølge CRNs oplysninger så stor interesse hos politiet, at man her valgte at undersøge præcis hvor varerne kom fra, og hvordan de var betalt.

CRN erfarer, at en stor del af vinen var indkøbt hos en lokal vinhandler, Leisner Wine, og her bekræfter direktør Bjørn Leisner, at den tidligere Fona-chef ved flere lejligheder købte ind i hans butik.

"Politiet har været og spørge, og så har de fået de oplysninger, jeg havde. Så de ting, han har købt her, har politiet fået bilag på," fortæller Bjørn Leisner, som også godt kan huske sin gamle kunde.

"Der var ikke noget i det han købte, som virkede underligt for os. Det var bobler det meste og ikke det mest prangende. Så det var ikke sådan en, der kom og købte flasker til 3-4.000 kroner," siger han.

Den tidligere Fona-chef blev den 14. august idømt to og et halvt års fængsel plus en erstatning til F Group på 3,4 millioner kroner. Han har anket dommen.

Læs mere:

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS