Politiet tjekkede Fona-chefs vinindkøb

Bilag fra en vinforhandler i Hellerup endte som en del af politiets kulegravning af Fona-svindel.

Artikel top billede

En bugnende vinkælder i en nu forhenværende Fona-indkøbschef private villa, endte som en del af politiets efterforskning mod den nu bedrageridømte.

I første omgang var indholdet af vinkælderen kun en del af de private ejendele som fogedretten i november 2010 på vegne af Fonas moderselskab F Group gjorde udlæg i.

Det skete tre måneder efter, at den tidligere indkøbschef var blevet bortvist fra sit job og efterfølgende sigtet for millionbedrageri mod F Group. Ved beslaglæggelsen lagde fogedretten også beslag på villaen plus et B&O-tv og ikke mindst indkøbschefens private helikopter.

De beslaglagte varer vakte ifølge CRNs oplysninger så stor interesse hos politiet, at man her valgte at undersøge præcis hvor varerne kom fra, og hvordan de var betalt.

CRN erfarer, at en stor del af vinen var indkøbt hos en lokal vinhandler, Leisner Wine, og her bekræfter direktør Bjørn Leisner, at den tidligere Fona-chef ved flere lejligheder købte ind i hans butik.

"Politiet har været og spørge, og så har de fået de oplysninger, jeg havde. Så de ting, han har købt her, har politiet fået bilag på," fortæller Bjørn Leisner, som også godt kan huske sin gamle kunde.

"Der var ikke noget i det han købte, som virkede underligt for os. Det var bobler det meste og ikke det mest prangende. Så det var ikke sådan en, der kom og købte flasker til 3-4.000 kroner," siger han.

Den tidligere Fona-chef blev den 14. august idømt to og et halvt års fængsel plus en erstatning til F Group på 3,4 millioner kroner. Han har anket dommen.

Læs mere:

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S