Politiet tjekkede Fona-chefs vinindkøb

Bilag fra en vinforhandler i Hellerup endte som en del af politiets kulegravning af Fona-svindel.

Artikel top billede

En bugnende vinkælder i en nu forhenværende Fona-indkøbschef private villa, endte som en del af politiets efterforskning mod den nu bedrageridømte.

I første omgang var indholdet af vinkælderen kun en del af de private ejendele som fogedretten i november 2010 på vegne af Fonas moderselskab F Group gjorde udlæg i.

Det skete tre måneder efter, at den tidligere indkøbschef var blevet bortvist fra sit job og efterfølgende sigtet for millionbedrageri mod F Group. Ved beslaglæggelsen lagde fogedretten også beslag på villaen plus et B&O-tv og ikke mindst indkøbschefens private helikopter.

De beslaglagte varer vakte ifølge CRNs oplysninger så stor interesse hos politiet, at man her valgte at undersøge præcis hvor varerne kom fra, og hvordan de var betalt.

CRN erfarer, at en stor del af vinen var indkøbt hos en lokal vinhandler, Leisner Wine, og her bekræfter direktør Bjørn Leisner, at den tidligere Fona-chef ved flere lejligheder købte ind i hans butik.

"Politiet har været og spørge, og så har de fået de oplysninger, jeg havde. Så de ting, han har købt her, har politiet fået bilag på," fortæller Bjørn Leisner, som også godt kan huske sin gamle kunde.

"Der var ikke noget i det han købte, som virkede underligt for os. Det var bobler det meste og ikke det mest prangende. Så det var ikke sådan en, der kom og købte flasker til 3-4.000 kroner," siger han.

Den tidligere Fona-chef blev den 14. august idømt to og et halvt års fængsel plus en erstatning til F Group på 3,4 millioner kroner. Han har anket dommen.

Læs mere:

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S