Microsoft: Derfor skal danske forhandlere samarbejde - ikke fusionere

Se hvorfor kanaldirektør Erik Kaae i en kommentar til fusionen mellem to Slagelse-forhandlere foretrækker en kanal med flere fremfor få forhandlere.

Artikel top billede

De to Slagelseforhandlere Jara IT og Accendo har netop annonceret at de går sammen under navnet IT Business Center.  De er begge Microsoft-partnere, og direktør Anders Thomsen nævner selv, at en af drivkræfterne bag de to forhandlere fusion er, at de bliver stærkere på Microsoft. En konsolidering, som han mener ligger i tråd med Microsofts ønsker for kanalen.


Hos Microsoft hilser partner-direktør Erik Kaae da også fusionen velkommen, men er hurtig til at pointere, at Microsoft ikke aktivt presser på for at få deres partnere til at fusionere.

"Det vi tror på, er at vores forhandlere kan bringe værdi til hinanden for ved at indgå i et netværk med hinanden," siger Erik Kaae.

Han fortæller, at Microsoft rent faktisk ser en værdi i at bibeholde mindre forhandlere.

"Det er også derfor, at vi for nyligt lavede den kompetence i vores forhandlerprogram, der hedder Small Business Partner. Vi erkender den kæmpeværdi de små forhandlere bringer til markedet. De har mange mindre kunder og forstår deres verden og, niche og geografi meget bedre end de store partnere. Vi forsøger netop at fortælle dem om alt det gode, de kan bringe på banen," siger Erik Kaae.

Netop fusionen mellem Jara IT og Accendo synes Erik Kaae dog giver god mening, fordi det er tale om en fusion mellem en infrastrukturforhandler og en Dynamics-partner.

"Men det er sådan, at vi ser rigtig stor værdi i, at partnere arbejder sammen og går i netværk med hinanden. Derimod stiller vi overhovedet ikke nogen krav om, at kanalen skal konsolideres," slår han fast.

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job