Microsoft: Derfor skal danske forhandlere samarbejde - ikke fusionere

Se hvorfor kanaldirektør Erik Kaae i en kommentar til fusionen mellem to Slagelse-forhandlere foretrækker en kanal med flere fremfor få forhandlere.

Artikel top billede

De to Slagelseforhandlere Jara IT og Accendo har netop annonceret at de går sammen under navnet IT Business Center.  De er begge Microsoft-partnere, og direktør Anders Thomsen nævner selv, at en af drivkræfterne bag de to forhandlere fusion er, at de bliver stærkere på Microsoft. En konsolidering, som han mener ligger i tråd med Microsofts ønsker for kanalen.


Hos Microsoft hilser partner-direktør Erik Kaae da også fusionen velkommen, men er hurtig til at pointere, at Microsoft ikke aktivt presser på for at få deres partnere til at fusionere.

"Det vi tror på, er at vores forhandlere kan bringe værdi til hinanden for ved at indgå i et netværk med hinanden," siger Erik Kaae.

Han fortæller, at Microsoft rent faktisk ser en værdi i at bibeholde mindre forhandlere.

"Det er også derfor, at vi for nyligt lavede den kompetence i vores forhandlerprogram, der hedder Small Business Partner. Vi erkender den kæmpeværdi de små forhandlere bringer til markedet. De har mange mindre kunder og forstår deres verden og, niche og geografi meget bedre end de store partnere. Vi forsøger netop at fortælle dem om alt det gode, de kan bringe på banen," siger Erik Kaae.

Netop fusionen mellem Jara IT og Accendo synes Erik Kaae dog giver god mening, fordi det er tale om en fusion mellem en infrastrukturforhandler og en Dynamics-partner.

"Men det er sådan, at vi ser rigtig stor værdi i, at partnere arbejder sammen og går i netværk med hinanden. Derimod stiller vi overhovedet ikke nogen krav om, at kanalen skal konsolideres," slår han fast.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S