Microsoft: Derfor skal danske forhandlere samarbejde - ikke fusionere

Se hvorfor kanaldirektør Erik Kaae i en kommentar til fusionen mellem to Slagelse-forhandlere foretrækker en kanal med flere fremfor få forhandlere.

Artikel top billede

De to Slagelseforhandlere Jara IT og Accendo har netop annonceret at de går sammen under navnet IT Business Center.  De er begge Microsoft-partnere, og direktør Anders Thomsen nævner selv, at en af drivkræfterne bag de to forhandlere fusion er, at de bliver stærkere på Microsoft. En konsolidering, som han mener ligger i tråd med Microsofts ønsker for kanalen.


Hos Microsoft hilser partner-direktør Erik Kaae da også fusionen velkommen, men er hurtig til at pointere, at Microsoft ikke aktivt presser på for at få deres partnere til at fusionere.

"Det vi tror på, er at vores forhandlere kan bringe værdi til hinanden for ved at indgå i et netværk med hinanden," siger Erik Kaae.

Han fortæller, at Microsoft rent faktisk ser en værdi i at bibeholde mindre forhandlere.

"Det er også derfor, at vi for nyligt lavede den kompetence i vores forhandlerprogram, der hedder Small Business Partner. Vi erkender den kæmpeværdi de små forhandlere bringer til markedet. De har mange mindre kunder og forstår deres verden og, niche og geografi meget bedre end de store partnere. Vi forsøger netop at fortælle dem om alt det gode, de kan bringe på banen," siger Erik Kaae.

Netop fusionen mellem Jara IT og Accendo synes Erik Kaae dog giver god mening, fordi det er tale om en fusion mellem en infrastrukturforhandler og en Dynamics-partner.

"Men det er sådan, at vi ser rigtig stor værdi i, at partnere arbejder sammen og går i netværk med hinanden. Derimod stiller vi overhovedet ikke nogen krav om, at kanalen skal konsolideres," slår han fast.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S