Microsoft: Derfor skal danske forhandlere samarbejde - ikke fusionere

Se hvorfor kanaldirektør Erik Kaae i en kommentar til fusionen mellem to Slagelse-forhandlere foretrækker en kanal med flere fremfor få forhandlere.

Artikel top billede

De to Slagelseforhandlere Jara IT og Accendo har netop annonceret at de går sammen under navnet IT Business Center.  De er begge Microsoft-partnere, og direktør Anders Thomsen nævner selv, at en af drivkræfterne bag de to forhandlere fusion er, at de bliver stærkere på Microsoft. En konsolidering, som han mener ligger i tråd med Microsofts ønsker for kanalen.


Hos Microsoft hilser partner-direktør Erik Kaae da også fusionen velkommen, men er hurtig til at pointere, at Microsoft ikke aktivt presser på for at få deres partnere til at fusionere.

"Det vi tror på, er at vores forhandlere kan bringe værdi til hinanden for ved at indgå i et netværk med hinanden," siger Erik Kaae.

Han fortæller, at Microsoft rent faktisk ser en værdi i at bibeholde mindre forhandlere.

"Det er også derfor, at vi for nyligt lavede den kompetence i vores forhandlerprogram, der hedder Small Business Partner. Vi erkender den kæmpeværdi de små forhandlere bringer til markedet. De har mange mindre kunder og forstår deres verden og, niche og geografi meget bedre end de store partnere. Vi forsøger netop at fortælle dem om alt det gode, de kan bringe på banen," siger Erik Kaae.

Netop fusionen mellem Jara IT og Accendo synes Erik Kaae dog giver god mening, fordi det er tale om en fusion mellem en infrastrukturforhandler og en Dynamics-partner.

"Men det er sådan, at vi ser rigtig stor værdi i, at partnere arbejder sammen og går i netværk med hinanden. Derimod stiller vi overhovedet ikke nogen krav om, at kanalen skal konsolideres," slår han fast.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS