Flexpay-direktør går på efterløn

For veteranen Leif Andreasen er eventyret slut. Han har afviklet forhandleren Flexpay og går selv på efterløn.

Artikel top billede

"Jeg kan ikke se, at markedet for personalegoder bliver lønsomt inden for nær fremtid. I hvert fald ikke for firmaer af min størrelse," siger Flexpays afgående direktør, Leif Andreasen.

Leif Andreasen har været med hele vejen. Han var direktør for den svenske hjemme-pc-specialist Nicator i Danmark. Da det sluttede, overtog han firmaet og i de seneste par år har han gennem under navnet Flexpay solgt it-udstyr gennem personaleordninger, der hovedsageligt var baseret på multimedieskatten.

Men da Folketinget vedtog at afskaffe multimedieskatten, var det 'game over' for Leif Andreasen. Han har valgt at lukke aktiviteterne og sælge kunderne videre til forsikringsmægleren Willis.

"Vi må bare erkende, at lovgivningen har ødelagt det her område," siger Leif Andreasen, som samtidig mener, at når det ikke længere er muligt at købe it-udstyr med skattefordel, er indtjeningsmulighederne simpelthen væk.

"Du kan ikke leve af at sælge massage. Jeg har solgt firmaet til en virksomhed, som er god til administration og har nogle andre strenge at spille på," siger Leif Andreasen, som er lidt vemodig og en smule bitter over måden, Folketinget afskaffede multimedieskatten på.

Har valgt at trække på skuldrene

Personligt har lukningen af Flexpay været en bekostelig affære for Leif Andreasen.

"Jeg har valgt at lukke ned på en pæn måde i stedet for bare at dreje nøglen om. Det er sindssygt irriterende, når man går ind og laver sådanne ændringer. Dem inde på Borgen kunne have gjort det meget mere intelligent,end bare at rulle det tilbage til en lovgivning, der stammer fra Ole Stavads tid som skatteminister," siger han og fortsætter:

"Da politikerne i sin tid indførte multimedieskatten, havde jeg nulindkomst i 10 måneder, inden kunderne kom tilbage. Dengang valgte jeg at beholde mine medarbejdere. Det blev rigtig dyrt. Jeg kan ikke lave den øvelse en gang til. Det har jeg ikke fem millioner kroner til. Derfor er det slut nu."

Leif Andreasen har derfor valgt at trække på skuldrene og gå på efterløn.

"Nu må jeg jo så nyde livet, som man siger. Men ærgerligt er det da," slutter han af.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS