Flexpay-direktør går på efterløn

For veteranen Leif Andreasen er eventyret slut. Han har afviklet forhandleren Flexpay og går selv på efterløn.

Artikel top billede

"Jeg kan ikke se, at markedet for personalegoder bliver lønsomt inden for nær fremtid. I hvert fald ikke for firmaer af min størrelse," siger Flexpays afgående direktør, Leif Andreasen.

Leif Andreasen har været med hele vejen. Han var direktør for den svenske hjemme-pc-specialist Nicator i Danmark. Da det sluttede, overtog han firmaet og i de seneste par år har han gennem under navnet Flexpay solgt it-udstyr gennem personaleordninger, der hovedsageligt var baseret på multimedieskatten.

Men da Folketinget vedtog at afskaffe multimedieskatten, var det 'game over' for Leif Andreasen. Han har valgt at lukke aktiviteterne og sælge kunderne videre til forsikringsmægleren Willis.

"Vi må bare erkende, at lovgivningen har ødelagt det her område," siger Leif Andreasen, som samtidig mener, at når det ikke længere er muligt at købe it-udstyr med skattefordel, er indtjeningsmulighederne simpelthen væk.

"Du kan ikke leve af at sælge massage. Jeg har solgt firmaet til en virksomhed, som er god til administration og har nogle andre strenge at spille på," siger Leif Andreasen, som er lidt vemodig og en smule bitter over måden, Folketinget afskaffede multimedieskatten på.

Har valgt at trække på skuldrene

Personligt har lukningen af Flexpay været en bekostelig affære for Leif Andreasen.

"Jeg har valgt at lukke ned på en pæn måde i stedet for bare at dreje nøglen om. Det er sindssygt irriterende, når man går ind og laver sådanne ændringer. Dem inde på Borgen kunne have gjort det meget mere intelligent,end bare at rulle det tilbage til en lovgivning, der stammer fra Ole Stavads tid som skatteminister," siger han og fortsætter:

"Da politikerne i sin tid indførte multimedieskatten, havde jeg nulindkomst i 10 måneder, inden kunderne kom tilbage. Dengang valgte jeg at beholde mine medarbejdere. Det blev rigtig dyrt. Jeg kan ikke lave den øvelse en gang til. Det har jeg ikke fem millioner kroner til. Derfor er det slut nu."

Leif Andreasen har derfor valgt at trække på skuldrene og gå på efterløn.

"Nu må jeg jo så nyde livet, som man siger. Men ærgerligt er det da," slutter han af.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S