Kovending: Labtech bliver alligevel CBC-medlem

Labtech Data blev i lørdags medlem af CBC. To butikker kan dog ikke være med, men det bekymrer ikke indehaveren, som glæder sig over det nye samarbejde, selvom han endnu ikke ved, om det er rentabelt.

Artikel top billede

CBC har fået et nyt medlem af kæden henover weekenden. Labtech Data kan nu skrive CBC-forhandler på butiksfacaden. Hvis man ser bort fra forhandlerens to butikker i Aalborg og Vejgaard. 

I Aalborg ligger den ene af Labtechs butikker blot seks husnumre fra en allerede eksisterende CBC-forhandler, Data Discount.

Derfor har Frank Andersen måttet affinde sig med, at han ikke kan markedsføre de to butikker i Aalborg som CBC-forhandlere.

"At melde sig ind i samme indkøbsforening som din konkurrent 200 meter længere nede af vejen er jo ikke altid en fordel," siger han.

God løsning på geografien

Det får dog ikke Labtech-indehaveren til at sove uroligt om natten. Han mener, at han og CBC hart fundet den bedste løsning på de geografiske udfordringer, der måtte være i netop Aalborg.

"Vi kommer med i de fællesaftaler, der er, og vi støtter op om CBC i det omfang, det er muligt. Jeg har ingen intentioner om at træde Data Discount over tæerne, og jeg kan jo fortsætte i Aalborg, som jeg vil. Jeg er jo mere fri end nogen, og i princippet kan jeg lave en CBC-aftale med de leverandører, jeg har lyst til, og jeg kan undgå dem, jeg ikke har lyst til," siger Frank Andersen.

Foruden de to butikker i Aalborg og Vejgaard har Frank Andersen fire andre butikker og en erhvervsafdeling, der nu kan få glæde af at markedsføre sig med blandt andet CBC's tilbudsavis.

"Det kan jeg ikke i Aalborg og Vejgaard, men det har jeg jo alligevel aldrig gjort, så her er det business as usual," forklarer han og påpeger, at det dog havde været bedre, hvis alle butikker kunne blive medlem.

Udestående blev til samarbejde

Da Frank Andersen kom i kontakt med i CBC's direktør Peder Hvejsel i første omgang, var det ikke med henblik på at blive medlem af kæden.

En af de sjællandske butikker, som Labtech-indehaveren havde overtaget, havde et mindre udstående hos CBC. Det endte med, at Peder Hvejsel besøgte Frank Andersen.

"Og så fandt vi en løsning over en kop kaffe, som ingen af os kunne sige nej til. Peder Hvejsel fik mig overbevist, og det handlede om, at vi fik lavet en løsning, som alle blev glade for," forklarer indehaveren af Labtech Data, der har svært ved at se noget negativt i aftalen, selvom to af butikkerne ikke er med i CBC.

"I praksis må jeg ikke skrive CBC-butik på facaden, og reklamen i Aalborg eksisterer ikke. Der skal vi lave vores egen. Vi har adgang til de samme varer og priser, og vi har mulighed for at gå udenom CBC til de to butikker. Hvad er problemet? Jeg ser ikke noget problem," siger han.

Labtechs butikker:
På kortet herunder kan du se Labtechs butikker. De butikker, som er markeret med grøn, der er kommet med i CBC-kæden fra 1. september 2012:

Læs mere:

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S