Sverige åbner for forhandler-salg af cloud-tjenester til det offentlige

I begyndelsen af 2013 kan svenske forhandlere begynde at sælge cloud-tjenester og - applikationer til offentlige myndigheder i Sverige på en ny rammeaftale.

Artikel top billede

Ifølge planen offentliggør de svenske myndigheder om et par uger en rammeaftale, som i 2013 giver myndighederne mulighed for i stor stil at investere i cloud-tjenester og -applikationer.

"Vi er i princippet færdige. Jeg kan ikke give en præcis dato, men det drejer sig sandsynligvis om et par uger," siger Daniel Melin, it-indkøber hos Statens indkøbscentral under Kammarkollegiet til ComputerSweden.

Rammeaftalen kommer til at omfatte en grundlæggende cloudbaseret Officepakke og kontorapplikationer til e-post, kalender og adressebog.

Et af kravene i aftalen er, at alle tjenester og komponenter skal kunne nås gennem en browser. De forberedende øvelser har Kammarkollegiet arbejdet med gennem det seneste år godt og vel, skriver ComputerSweden.

Kan begynde i Q1 2013

Vurderingen er, at hvis forhandlingerne falder på plads her til efteråret, kan den færdige rammeaftale være klar til brug i slutningen af første kvartal 2013.

Hidtil har den svenske udgave af den lov, som beskytter mod spredning af personfølsomme oplysninger fået de offentlige myndigheder i Sverige til at indtage en afventende holdning.

Nu har det svenske datatilsyn så bestemt, at myndighedernes brug af cloud-tjenester kan kombineres med bestemmelserne om beskyttelse af personfølsomme oplysninger. Samtidig har datatilsynet kritiseret den svenske Salems Kommune for at bruge cloud-tjeneste Google Apps, fordi brugen af den tjeneste bryder loven om beskyttelse af personfølsomme oplysninger på flere punkter.

Herhjemme droppede Odense Kommune i sidste måned planer om at bruge Google Apps til elevplaner og lignende efter to års forberedende arbejde. Datatilsynet vendte tommelen nedad, ikke mindst fordi personfølsomme oplysninger om EU-borgere skal hostes indenfor EU's fysiske grænser, og det kan Google ikke garantere, at de bliver.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job