Elgiganten redder Dixon-regnskab

Tæsk i Sydeuropa opvejes af fantastiske tal fra fra nordiske butikker.

Artikel top billede

Med masser af butikker i Grækenland og Italien er den europæiske forbrugerlektronikforhandler Dixons rigtigt glade for, at de også ejer Elgiganten i Norden. Det fremgår af en meddelelse om sommerkvartalet, som Dixons har sendt ud.

Dixons fortæller her, at det går rimeligt godt for gruppen i England og Irland, hvor koncernen blandt andet står bag kæderne Curry, CurrysDigital, Dixons Travel, PC World og Dixonx.co.uk. Forretningerne på de britiske øer har nemlig hen over sommeren udvist en vækst på syv procent, hvilket ifølge Dixons CEO er et udtryk for et regulært boost af selskabets salg.

De gode britiske takter neutraliseres dog i den grad af Dixons sydeuropæiske besiddelser og deres store europæiske onlinesatsning Pixmania.

Med til Sydeuropa hører nemlig Grækenland, hvor Dixons står bag kæden Kotsovlos og Italien med butikker som Unieuro, Pc City og Dixons Travel. Ligesom Dixons under sine sydeuropæiske besiddelser medregner ElectroWorld-kæden i Tyrkiet.

Disse butikker har tabt 13 procent af deres omsætning. Tilsvarende har onlinebutikken Pixmania tabt 12 procent af sin omsætning.

Her kommer Dixons nordeuropæiske forretning ind i billidet. En forretning som udover Elkjøp og Elgiganten omfatter ElectroWorld-kæden i Tjekkiet og Slovakiet og Dixons Travel (blandt andet i Kastrup Lufthavn).

Her har Elgiganten og Elkjøp trukket det tunge læs, hvilket har resulteret i at de nordeuropæiske forretninger er vokset med otte procent (18 procent, hvis man regner i lokale valutaer) En bedrift, som CEO Sebastian James betegner som gående fra stærk til stærkere.

Dermed redder den nordeuropæiske forretning det samlede regnskab, som viser en beskeden vækst på to procent.

Dixons topchef hæfter sig dog ved, at de sydeuropæiske butikker nu har tilpasset sig det økonomiske klima, samt ikke mindst at Dixons nu har købt total kontrol over den europæiske onlinebutik Pixmania, som længe har været et smertensbarn.

"Det giver os mulighed for at foretage de nødvendige tilpasninger, for at øge deres [Pixmanias red.] indtjening," konstaterer Sebastian James.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S