Elgiganten redder Dixon-regnskab

Tæsk i Sydeuropa opvejes af fantastiske tal fra fra nordiske butikker.

Artikel top billede

Med masser af butikker i Grækenland og Italien er den europæiske forbrugerlektronikforhandler Dixons rigtigt glade for, at de også ejer Elgiganten i Norden. Det fremgår af en meddelelse om sommerkvartalet, som Dixons har sendt ud.

Dixons fortæller her, at det går rimeligt godt for gruppen i England og Irland, hvor koncernen blandt andet står bag kæderne Curry, CurrysDigital, Dixons Travel, PC World og Dixonx.co.uk. Forretningerne på de britiske øer har nemlig hen over sommeren udvist en vækst på syv procent, hvilket ifølge Dixons CEO er et udtryk for et regulært boost af selskabets salg.

De gode britiske takter neutraliseres dog i den grad af Dixons sydeuropæiske besiddelser og deres store europæiske onlinesatsning Pixmania.

Med til Sydeuropa hører nemlig Grækenland, hvor Dixons står bag kæden Kotsovlos og Italien med butikker som Unieuro, Pc City og Dixons Travel. Ligesom Dixons under sine sydeuropæiske besiddelser medregner ElectroWorld-kæden i Tyrkiet.

Disse butikker har tabt 13 procent af deres omsætning. Tilsvarende har onlinebutikken Pixmania tabt 12 procent af sin omsætning.

Her kommer Dixons nordeuropæiske forretning ind i billidet. En forretning som udover Elkjøp og Elgiganten omfatter ElectroWorld-kæden i Tjekkiet og Slovakiet og Dixons Travel (blandt andet i Kastrup Lufthavn).

Her har Elgiganten og Elkjøp trukket det tunge læs, hvilket har resulteret i at de nordeuropæiske forretninger er vokset med otte procent (18 procent, hvis man regner i lokale valutaer) En bedrift, som CEO Sebastian James betegner som gående fra stærk til stærkere.

Dermed redder den nordeuropæiske forretning det samlede regnskab, som viser en beskeden vækst på to procent.

Dixons topchef hæfter sig dog ved, at de sydeuropæiske butikker nu har tilpasset sig det økonomiske klima, samt ikke mindst at Dixons nu har købt total kontrol over den europæiske onlinebutik Pixmania, som længe har været et smertensbarn.

"Det giver os mulighed for at foretage de nødvendige tilpasninger, for at øge deres [Pixmanias red.] indtjening," konstaterer Sebastian James.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura