Producent snupper dansker til job som nordisk kanalansvarlig

Ny kanalansvarlig skal trække på erfaring fra dansk distributør, når han skal pleje den nordiske salgskanal.

Artikel top billede

Den amerikanske RFID-producent (Radio Frequency Identification) Zebra Technologies har snuppet danskeren Anders Juul fra Citizen.

Anders Juul skal være nordisk kanalansvarlig hos Zebra Technologies. Her kommer han til at trække på sin erfaring fra sit foregående job hos den danske distributør Scan IT.

"Hos Scan IT fik jeg viden om Zebra Technologies og selskabets produkter. Mit nye job betyder, at jeg kommer til at rejse meget i Norden, men min base vil altid være Danmark," udtaler Anders Juul og fortsætter:

"Først og fremmest skal jeg besøge vores systemintegratorer indenfor detailhandlen og logistiksektoren."

Elisabeth Ek, der er ansvarlig for Zebra Technologies i Norden og Baltikum, fremhæver, at Anders Juuls netværk i kanalen er vigtigt.

"Zebra Technologies er i en stadig udvikling og ved at have lokale kanalansvarlige, bliver vores kontakt med partnere lettere tilgængelig. Vi er glade for, at vi kan tilbyde vores forhandlere en mere personlig kontakt, udtaler hun i forbindelse med Anders Juuls ansættelse.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS