Comparex efter nyt millionunderskud: Vi er på rette vej

Tyske ejere står klar til skyde store millionbeløb i softwareforhandleren, som er presset af konkurrencen fra Atea, A Gain og Crayon.

Artikel top billede

Kapløbet med Atea og ikke mindst de nyfusionerede Crayon og A Gain slider hårdt på softwareforhandleren Comparex (tidl. PC-Ware), som for tredje år i træk må lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

Denne gang lyder det røde tal på 11,3 millioner kroner før skat, hvilket dog er knap så slemt som i de to foregående år, hvor underskuddene har vippet omkring 18 millioner kroner.

Med det seneste minus har Comparex i Danmark på tre år tabt tæt ved 50 millioner kroner og står nu med en negativ egenkapital på 31 millioner kroner - et hul, som ifølge den danske direktør Henrik Kasbani Andersson skal dækkes ind via en massiv kapitalindsprøjtning fra det tysk/østrigske moderselskab.

"En rekapitalisering vil dels sende et positivt signal til omverdenen og dels også forbedre vores regnskab fremadrettet. Det er endnu ikke besluttet, hvornår det sker, men vi har kraftige planer om, at det kommer til at ske på et tidspunkt," siger Comparex-direktøren til CRN, som glæder sig over, at selskabets ejere "tænker langsigtet", som han udtrykker det. Han spår samtidig, at det danske selskab vil komme ud af det igangværende regnskabsår med et nulresultat.

Læs mere:


Det kræver, at forhandleren bliver markant bedre til at tjene penge, for i det aktuelle regnskab falder bruttoresultatet med næsten en million kroner til 14,8 millioner.

Men Henrik Kasbani Andersson ser dog med fortrøstning på fremtiden, hvor der skal satses på at føre Comparex tilbage til udgangspunktet: Salg, rådgivning og administration af standardsoftware fra producenter som Microsoft, Citrix, Symantec og VMware. Samtidig er man ved at indgå partneraftaler med andre
systemintegratorer og løsningsforhandlere

"Vi har ryddet op, og det har taget lidt længere tid end forventet, men vi er "on track". Vi har siden finanskrisens start haft røde tal, og det er naturligvis ikke tilfredsstillende - hverken for os i Danmark eller for vores tyske ejere. Vi er dog helt afgjort på rette vej, og vi har nu gennemført de investeringer, der skal til, for at vende skuden rigtigt," siger han.

Han forklarer, at en del af den nuværende misere skyldes en dyr satsning på at bygge forretningen op omkring egne konsulenter.

"Det har været helt skævt at opbygge en intern konsulentstab. Det har været dyrt, og der vil vi hellere samarbejde med de bedste på markedet og så fokusere på det vi er bedst til - nemlig softwareoptimering," siger Henrik Kasbani Andersson.

Han lægger ikke skjul på, at Comparex de seneste år har været i hård konkurrence med aktører som Atea, A Gain og norske Crayon, hvor de to sidstnævnte for nylig fusionerede.

"Med A Gains nye konstellation med Crayon kommer vi nok til at møde dem ude i markedet. Men vores indgang til markedet er helt anderledes end vores konkurrenter. Vi er den eneste reelle internationale spiller på markedet, mens vores konkurrenter kun er nordiske spillere," siger Henrik Kasbani Andersson.

Comparex i Danmark er et datterselskab i Comparex-koncernen, som er ejet af storbanken Raiffeisen Bank AG. Koncernen har hovedsæde i Leipzig i Tyskland.

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job