Comparex efter nyt millionunderskud: Vi er på rette vej

Tyske ejere står klar til skyde store millionbeløb i softwareforhandleren, som er presset af konkurrencen fra Atea, A Gain og Crayon.

Artikel top billede

Kapløbet med Atea og ikke mindst de nyfusionerede Crayon og A Gain slider hårdt på softwareforhandleren Comparex (tidl. PC-Ware), som for tredje år i træk må lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

Denne gang lyder det røde tal på 11,3 millioner kroner før skat, hvilket dog er knap så slemt som i de to foregående år, hvor underskuddene har vippet omkring 18 millioner kroner.

Med det seneste minus har Comparex i Danmark på tre år tabt tæt ved 50 millioner kroner og står nu med en negativ egenkapital på 31 millioner kroner - et hul, som ifølge den danske direktør Henrik Kasbani Andersson skal dækkes ind via en massiv kapitalindsprøjtning fra det tysk/østrigske moderselskab.

"En rekapitalisering vil dels sende et positivt signal til omverdenen og dels også forbedre vores regnskab fremadrettet. Det er endnu ikke besluttet, hvornår det sker, men vi har kraftige planer om, at det kommer til at ske på et tidspunkt," siger Comparex-direktøren til CRN, som glæder sig over, at selskabets ejere "tænker langsigtet", som han udtrykker det. Han spår samtidig, at det danske selskab vil komme ud af det igangværende regnskabsår med et nulresultat.

Læs mere:


Det kræver, at forhandleren bliver markant bedre til at tjene penge, for i det aktuelle regnskab falder bruttoresultatet med næsten en million kroner til 14,8 millioner.

Men Henrik Kasbani Andersson ser dog med fortrøstning på fremtiden, hvor der skal satses på at føre Comparex tilbage til udgangspunktet: Salg, rådgivning og administration af standardsoftware fra producenter som Microsoft, Citrix, Symantec og VMware. Samtidig er man ved at indgå partneraftaler med andre
systemintegratorer og løsningsforhandlere

"Vi har ryddet op, og det har taget lidt længere tid end forventet, men vi er "on track". Vi har siden finanskrisens start haft røde tal, og det er naturligvis ikke tilfredsstillende - hverken for os i Danmark eller for vores tyske ejere. Vi er dog helt afgjort på rette vej, og vi har nu gennemført de investeringer, der skal til, for at vende skuden rigtigt," siger han.

Han forklarer, at en del af den nuværende misere skyldes en dyr satsning på at bygge forretningen op omkring egne konsulenter.

"Det har været helt skævt at opbygge en intern konsulentstab. Det har været dyrt, og der vil vi hellere samarbejde med de bedste på markedet og så fokusere på det vi er bedst til - nemlig softwareoptimering," siger Henrik Kasbani Andersson.

Han lægger ikke skjul på, at Comparex de seneste år har været i hård konkurrence med aktører som Atea, A Gain og norske Crayon, hvor de to sidstnævnte for nylig fusionerede.

"Med A Gains nye konstellation med Crayon kommer vi nok til at møde dem ude i markedet. Men vores indgang til markedet er helt anderledes end vores konkurrenter. Vi er den eneste reelle internationale spiller på markedet, mens vores konkurrenter kun er nordiske spillere," siger Henrik Kasbani Andersson.

Comparex i Danmark er et datterselskab i Comparex-koncernen, som er ejet af storbanken Raiffeisen Bank AG. Koncernen har hovedsæde i Leipzig i Tyskland.

Læses lige nu

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S