Artikel top billede

Cisco lukker broker

Broker har valgt at lukke virksomheden efter krav fra Cisco.

Det handler om parallel-import fra lande uden for EU. Efter en engelsk højesteretsdom i sommer, er det heller ikke længere muligt at sælge brugte varer, som kommer fra lande udenfor EU.

Derfor er den engelsk broker KX Network Solutions nu gået i frivillig likvidation. Det sker efter, at brokeren har fået et ultimatum af Cisco. Cisco vil enten trække selskabet i retten eller kræve, at det indgår i et frivilligt forlig. Det skriver Channelweb i England.

Cisco beskylder KX Network Solution for at have solgt varer på det europæiske marked, der stammer fra Kina og USA.

Efter at have talt med selskabets advokater har KX Network Solutions derfor nu besluttet at kaste håndklædet i ringen, fordi brokeren ikke tror, den kan vinde en retssag mod Cisco, ligesom den hævder, at en frivillig aftale med Cisco alligevel ville slå selskabet ihjel økonomisk.

Ifølge engelske Channelweb er KX Network Solutions kreditorer meget lunkne overfor den forklaring. De mener, at brokeren har valgt at gå i likvidation, fordi selskabet reelt skylder for mange penge væk.

Men det afviser den tidligere direktør Alastair Head.

"Firmaet har været kærligheden i vores liv over de sidste 15 år. Vi ville aldrig have ladet det gå ned, hvis ikke det var for kravet fra Cisco," siger han til Channelworld og tilføjer:

"Du kan ikke kæmpe en kamp, som ikke kan vindes."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere