Cisco lukker broker

Broker har valgt at lukke virksomheden efter krav fra Cisco.

Artikel top billede

Det handler om parallel-import fra lande uden for EU. Efter en engelsk højesteretsdom i sommer, er det heller ikke længere muligt at sælge brugte varer, som kommer fra lande udenfor EU.

Derfor er den engelsk broker KX Network Solutions nu gået i frivillig likvidation. Det sker efter, at brokeren har fået et ultimatum af Cisco. Cisco vil enten trække selskabet i retten eller kræve, at det indgår i et frivilligt forlig. Det skriver Channelweb i England.

Cisco beskylder KX Network Solution for at have solgt varer på det europæiske marked, der stammer fra Kina og USA.

Efter at have talt med selskabets advokater har KX Network Solutions derfor nu besluttet at kaste håndklædet i ringen, fordi brokeren ikke tror, den kan vinde en retssag mod Cisco, ligesom den hævder, at en frivillig aftale med Cisco alligevel ville slå selskabet ihjel økonomisk.

Ifølge engelske Channelweb er KX Network Solutions kreditorer meget lunkne overfor den forklaring. De mener, at brokeren har valgt at gå i likvidation, fordi selskabet reelt skylder for mange penge væk.

Men det afviser den tidligere direktør Alastair Head.

"Firmaet har været kærligheden i vores liv over de sidste 15 år. Vi ville aldrig have ladet det gå ned, hvis ikke det var for kravet fra Cisco," siger han til Channelworld og tilføjer:

"Du kan ikke kæmpe en kamp, som ikke kan vindes."

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics