Kaspersky: Vi er nummer to i Danmark

En aggressiv salgsstrategi har på få måneder gjort den russiske producent til den næststørste leverandør af antivirus og sikkerhed til danske privatkunder.

Artikel top billede

Store retailkæder som Elgiganten har været nøglen til succes for sikkerhedsproducenten Kaspersky, som på bare et år har år sat sig på en femtedel af det danske privatmarked for sikkerhed og antivirus.

Ifølge tal fra analysefirmaet GfK er Kaspersky det seneste år gået fra en markedsandel på forsvindende 1-2 procent til mere end 18 procent - kun overgået af Symantec.

Landechef for Norden og Benelux, Martijn van Lom, fortæller, at Kasperskys allerede i et par år har været til stede på erhvervsmarkedet, men at man de seneste måneder har iværksat en salgsoffensiv på privatmarkedet.

"Vi har ansat et antal danske sælgere og har på få måneder placeret os som nummer to på det danske marked. Men vores ambition er at vi inden midten af 2013 skal være nummer ét på markedet," siger Martijn van Lom.

Kaspersky har i første omgang satset på at slå sit navn fast overfor forbrugerne ved at satse på synlighed via de store retailkæder. Men Ifølge Martijn van Lom er det mindst lige så vigtigt at nurse de mindre uafhængige retailforhandlere.

"Commitment er nøgleordet i retailmarkedet, men vi er naturligvis også afhængige af et godt produkt. De store kæder er et godt sted at starte, når man vil opbygge et stærkt brand, men det er også vigtigt at opbygge tillid og loyalitet hos de mindre forhandlere," siger han.

I øjeblikket går omkring 70 procent af Kasperskys salg til privatmarkedet via de store butikskæder, mens de sidste 30 procent sælges gennem mindre forhandlere.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S