Kaspersky: Vi er nummer to i Danmark

En aggressiv salgsstrategi har på få måneder gjort den russiske producent til den næststørste leverandør af antivirus og sikkerhed til danske privatkunder.

Artikel top billede

Store retailkæder som Elgiganten har været nøglen til succes for sikkerhedsproducenten Kaspersky, som på bare et år har år sat sig på en femtedel af det danske privatmarked for sikkerhed og antivirus.

Ifølge tal fra analysefirmaet GfK er Kaspersky det seneste år gået fra en markedsandel på forsvindende 1-2 procent til mere end 18 procent - kun overgået af Symantec.

Landechef for Norden og Benelux, Martijn van Lom, fortæller, at Kasperskys allerede i et par år har været til stede på erhvervsmarkedet, men at man de seneste måneder har iværksat en salgsoffensiv på privatmarkedet.

"Vi har ansat et antal danske sælgere og har på få måneder placeret os som nummer to på det danske marked. Men vores ambition er at vi inden midten af 2013 skal være nummer ét på markedet," siger Martijn van Lom.

Kaspersky har i første omgang satset på at slå sit navn fast overfor forbrugerne ved at satse på synlighed via de store retailkæder. Men Ifølge Martijn van Lom er det mindst lige så vigtigt at nurse de mindre uafhængige retailforhandlere.

"Commitment er nøgleordet i retailmarkedet, men vi er naturligvis også afhængige af et godt produkt. De store kæder er et godt sted at starte, når man vil opbygge et stærkt brand, men det er også vigtigt at opbygge tillid og loyalitet hos de mindre forhandlere," siger han.

I øjeblikket går omkring 70 procent af Kasperskys salg til privatmarkedet via de store butikskæder, mens de sidste 30 procent sælges gennem mindre forhandlere.

Læs mere:

Djurslands Bank

IT-supporter til Djurslands Bank

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Styrk fremtidens IT Service Management - bliv Service Catalogue Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job