Kaspersky: Vi er nummer to i Danmark

En aggressiv salgsstrategi har på få måneder gjort den russiske producent til den næststørste leverandør af antivirus og sikkerhed til danske privatkunder.

Artikel top billede

Store retailkæder som Elgiganten har været nøglen til succes for sikkerhedsproducenten Kaspersky, som på bare et år har år sat sig på en femtedel af det danske privatmarked for sikkerhed og antivirus.

Ifølge tal fra analysefirmaet GfK er Kaspersky det seneste år gået fra en markedsandel på forsvindende 1-2 procent til mere end 18 procent - kun overgået af Symantec.

Landechef for Norden og Benelux, Martijn van Lom, fortæller, at Kasperskys allerede i et par år har været til stede på erhvervsmarkedet, men at man de seneste måneder har iværksat en salgsoffensiv på privatmarkedet.

"Vi har ansat et antal danske sælgere og har på få måneder placeret os som nummer to på det danske marked. Men vores ambition er at vi inden midten af 2013 skal være nummer ét på markedet," siger Martijn van Lom.

Kaspersky har i første omgang satset på at slå sit navn fast overfor forbrugerne ved at satse på synlighed via de store retailkæder. Men Ifølge Martijn van Lom er det mindst lige så vigtigt at nurse de mindre uafhængige retailforhandlere.

"Commitment er nøgleordet i retailmarkedet, men vi er naturligvis også afhængige af et godt produkt. De store kæder er et godt sted at starte, når man vil opbygge et stærkt brand, men det er også vigtigt at opbygge tillid og loyalitet hos de mindre forhandlere," siger han.

I øjeblikket går omkring 70 procent af Kasperskys salg til privatmarkedet via de store butikskæder, mens de sidste 30 procent sælges gennem mindre forhandlere.

Læs mere:

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect