Kaspersky: Vi er nummer to i Danmark

En aggressiv salgsstrategi har på få måneder gjort den russiske producent til den næststørste leverandør af antivirus og sikkerhed til danske privatkunder.

Artikel top billede

Store retailkæder som Elgiganten har været nøglen til succes for sikkerhedsproducenten Kaspersky, som på bare et år har år sat sig på en femtedel af det danske privatmarked for sikkerhed og antivirus.

Ifølge tal fra analysefirmaet GfK er Kaspersky det seneste år gået fra en markedsandel på forsvindende 1-2 procent til mere end 18 procent - kun overgået af Symantec.

Landechef for Norden og Benelux, Martijn van Lom, fortæller, at Kasperskys allerede i et par år har været til stede på erhvervsmarkedet, men at man de seneste måneder har iværksat en salgsoffensiv på privatmarkedet.

"Vi har ansat et antal danske sælgere og har på få måneder placeret os som nummer to på det danske marked. Men vores ambition er at vi inden midten af 2013 skal være nummer ét på markedet," siger Martijn van Lom.

Kaspersky har i første omgang satset på at slå sit navn fast overfor forbrugerne ved at satse på synlighed via de store retailkæder. Men Ifølge Martijn van Lom er det mindst lige så vigtigt at nurse de mindre uafhængige retailforhandlere.

"Commitment er nøgleordet i retailmarkedet, men vi er naturligvis også afhængige af et godt produkt. De store kæder er et godt sted at starte, når man vil opbygge et stærkt brand, men det er også vigtigt at opbygge tillid og loyalitet hos de mindre forhandlere," siger han.

I øjeblikket går omkring 70 procent af Kasperskys salg til privatmarkedet via de store butikskæder, mens de sidste 30 procent sælges gennem mindre forhandlere.

Læs mere:

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job