Buuh: Apple er mindst forhandlervenlig

De norske forhandlere vurderer Lenovo som den mest forhandlervenlige pc-producent, mens Apple ligger helt i bund på adskillige parametre.

Artikel top billede

Det norske it-medie itBransjen.no undersøger hvert år, hvor forhandlervenlige de forskellige pc-producenter er. Lidt i stil med

CRN's årlige Image-undersøgelse. I år er vinder i den norske undersøgelse Lenovo, mens taber er Apple.

For to år siden blev Lenovo vurderet højest blandt forhandlerne. Med 252 point og et gennemsnit på 4,46 var der ingen tvivl om, hvilken pc-producent forhandlerne vurderede højest. Så kom 2011-undersøgelsen, og Lenovo blev vippet af pinden af Fujitsu. I den nyeste undersøgelse er Lenovo igen i spidsen med Fujitsu lige i hælene.

Der er flere positive ting at bemærke i Lenovos tilfælde. Fra ikke at være bedst i noget som helst, som status var i sidste års undersøgelse, sikrer producenten sig nu tre centrale kategorisejre i årets undersøgelse. Eksempelvis i kategorien pris/kvalitet.

Mens forhandlerne i år vurderer Lenovo og Fujitsu som toppen af poppen blandt pc-producenterne, er der et spring på ti point ned til nummer tre på listen. Med en totalscore på 239 point kommer her Dell Computer, og yderligere fem point nede ligger HP. HP bliver ikke belønnet med en kategorisejr, mens Dell udnævnes til Årets serverproducent. Til gengæld bliver Dell 'straffet' af forhandlerne med undersøgelsens ringeste resultat i kategorien salgbarhed.

Dumpe-duoen Acer og Apple

"Helt i bunden på listen over forhandlervenlige pc-producenter finder vi Apple og Acer - præcis som i fjor. Forskellen er imidlertid, at de to nu har byttet plads. Acer går fra at være sidste års absolutte taber til en placering som næstsidst i den norske undersøgelse," skriver itBransjen.

Nu er det Apple, som forhandlerne vurderer som den mindst forhandlervenlige pc-producent.

Apple ender som den mindst forhandlervenlige producent med en totalscore på 205 point og et gennemsnit på 3,73. Studerer vi tallene nærmere, skriver itBransjen, ser vi, at forhandlerne "straffer" Apple på centrale ydelser som levering, service/support og pris/kvalitet, som alle er blandt de vigtigste kriterier i dette års undersøgelse. Apple gør det også ringe, når det gælder salgs- og markedsstøtte og produktbredde.

Apple Mac er definitivt heller ikke produktet man satser på, hvis man vil tjene penge. Med et snit på 2,35 tilbyder producenten den klart dårligste indtjeningsmargin i hele undersøgelsen, præcis som i sidste års kåring.
Apple Mac indtager dumpeplacering i hele syv af 11 kategorier i årets undersøgelse, hvilket er tre mere end i fjor.
For Acers vedkommende registrerer undersøgelsen to områder, hvor forhandlerne mener, at selskabet har et klart forbedringspotentiale, nemlig internettjenester og produktudvikling. Ingen anden pc-producent har så svage resultater på disse områder. Acers totalsnit endte på 3,98 med en totalscore på 218 point, hvilket altså placerer selskabet på pc-producenternes bundskraberhold i denne omgang.


Bedste producent     Totalscore
1. Lenovo 251
2. Fujitsu  249
3. Dell 239
4. HP 234
5. Acer  218
6. Apple 205
Gennemsnit 233

(Tabelforklaring: Totalscore beregnes ud fra hver enkelt respondents vurdering ganget op med, hvor vigtigt dette område er for respondenten. Til sammenligning har vi også taget de udfordrere med, som ikke fik nok svar til at være med i konkurrencen.)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S