Amerikansk kæmpe køber dansk forhandler

Den store amerikanske producent af CAD/CAM-software Autodesk har overtaget en dansk producent og forhandler af teknisk software.

Artikel top billede

Softwarehuset HSMWorks ApS er blevet solgt til den amerikanske CAD/CAM-koncern, Autodesk.

HSMWorks laver løsninger til såkaldt 'High Speed Manufacturing'. Løsninger, som kan konvertere CAD-filer til CAM-filer på kort tid. Selskabets produkter sælges både herhjemme og i udlandet og blandt kunderne er blandt andet brugere af SolidWorks.

"Overtagelsen af HSMWorks udvider Autodesks portefølje med bearbejdningsekspertise og den næste generation af CAM-teknologi," lyder det i en pressemeddelelse fra Autodesk i anledning af overtagelsen.

En af de tre nu forhenværende ejere af HSMWorks, Peter B. Jensen, bekræfter, at selskabet er solgt til Autodesk, men vil ikke sige noget om hverken salgspris, betingelser eller andre faktuelle oplysninger vedrørende handlen.

"Vi har underskrevet en masse aftaler, og jeg har ikke helt overblik over, hvad jeg må og ikke må sige, så jeg vil hellere sige for lidt end for meget, hvis du forstår," lyder det fra Peter B. Jensen.

Han siger, at "Autodesk har ønsket vores teknologi som en del af sit produktsortiment og er så gået ud og har erhvervet den."

Alle tre fra DTU

De tre ejere er i alderen 40 til 50 år og er alle uddannet på DTU.

Salget sker gennem forhandlere og samarbejdspartnere over hele verden.

"Tidligere tog vi os selv af salget herhjemme, men nu har Autodesk selv etableret et dansk selskab, som kommer til at tage sig af salget," siger Peter B. Jensen.

Han og Claus Terp er uddannet civilingeniører fra DTU, og det tredje hjul på vognen Tom Würtz Mortensen har også læst i adskillige år på DTU, men nåede ikke at få papir på sine anstrengelser før arbejdet tog overhånd.

Udover HSMWorks, som blev etableret i 2007 har de også virksomheden Cimco, som blev grundlagt i 1991.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job