Amerikansk kæmpe køber dansk forhandler

Den store amerikanske producent af CAD/CAM-software Autodesk har overtaget en dansk producent og forhandler af teknisk software.

Artikel top billede

Softwarehuset HSMWorks ApS er blevet solgt til den amerikanske CAD/CAM-koncern, Autodesk.

HSMWorks laver løsninger til såkaldt 'High Speed Manufacturing'. Løsninger, som kan konvertere CAD-filer til CAM-filer på kort tid. Selskabets produkter sælges både herhjemme og i udlandet og blandt kunderne er blandt andet brugere af SolidWorks.

"Overtagelsen af HSMWorks udvider Autodesks portefølje med bearbejdningsekspertise og den næste generation af CAM-teknologi," lyder det i en pressemeddelelse fra Autodesk i anledning af overtagelsen.

En af de tre nu forhenværende ejere af HSMWorks, Peter B. Jensen, bekræfter, at selskabet er solgt til Autodesk, men vil ikke sige noget om hverken salgspris, betingelser eller andre faktuelle oplysninger vedrørende handlen.

"Vi har underskrevet en masse aftaler, og jeg har ikke helt overblik over, hvad jeg må og ikke må sige, så jeg vil hellere sige for lidt end for meget, hvis du forstår," lyder det fra Peter B. Jensen.

Han siger, at "Autodesk har ønsket vores teknologi som en del af sit produktsortiment og er så gået ud og har erhvervet den."

Alle tre fra DTU

De tre ejere er i alderen 40 til 50 år og er alle uddannet på DTU.

Salget sker gennem forhandlere og samarbejdspartnere over hele verden.

"Tidligere tog vi os selv af salget herhjemme, men nu har Autodesk selv etableret et dansk selskab, som kommer til at tage sig af salget," siger Peter B. Jensen.

Han og Claus Terp er uddannet civilingeniører fra DTU, og det tredje hjul på vognen Tom Würtz Mortensen har også læst i adskillige år på DTU, men nåede ikke at få papir på sine anstrengelser før arbejdet tog overhånd.

Udover HSMWorks, som blev etableret i 2007 har de også virksomheden Cimco, som blev grundlagt i 1991.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S