Amerikansk kæmpe køber dansk forhandler

Den store amerikanske producent af CAD/CAM-software Autodesk har overtaget en dansk producent og forhandler af teknisk software.

Artikel top billede

Softwarehuset HSMWorks ApS er blevet solgt til den amerikanske CAD/CAM-koncern, Autodesk.

HSMWorks laver løsninger til såkaldt 'High Speed Manufacturing'. Løsninger, som kan konvertere CAD-filer til CAM-filer på kort tid. Selskabets produkter sælges både herhjemme og i udlandet og blandt kunderne er blandt andet brugere af SolidWorks.

"Overtagelsen af HSMWorks udvider Autodesks portefølje med bearbejdningsekspertise og den næste generation af CAM-teknologi," lyder det i en pressemeddelelse fra Autodesk i anledning af overtagelsen.

En af de tre nu forhenværende ejere af HSMWorks, Peter B. Jensen, bekræfter, at selskabet er solgt til Autodesk, men vil ikke sige noget om hverken salgspris, betingelser eller andre faktuelle oplysninger vedrørende handlen.

"Vi har underskrevet en masse aftaler, og jeg har ikke helt overblik over, hvad jeg må og ikke må sige, så jeg vil hellere sige for lidt end for meget, hvis du forstår," lyder det fra Peter B. Jensen.

Han siger, at "Autodesk har ønsket vores teknologi som en del af sit produktsortiment og er så gået ud og har erhvervet den."

Alle tre fra DTU

De tre ejere er i alderen 40 til 50 år og er alle uddannet på DTU.

Salget sker gennem forhandlere og samarbejdspartnere over hele verden.

"Tidligere tog vi os selv af salget herhjemme, men nu har Autodesk selv etableret et dansk selskab, som kommer til at tage sig af salget," siger Peter B. Jensen.

Han og Claus Terp er uddannet civilingeniører fra DTU, og det tredje hjul på vognen Tom Würtz Mortensen har også læst i adskillige år på DTU, men nåede ikke at få papir på sine anstrengelser før arbejdet tog overhånd.

Udover HSMWorks, som blev etableret i 2007 har de også virksomheden Cimco, som blev grundlagt i 1991.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S