Krisen sender det danske pc-salg til tælling

Pc-salget styrtdykker på tværs af Europa, og Danmark er blandt de hårdest ramte lande kun overgået af Finland og Schweiz.

Artikel top billede

Salget af pc'er går tilbage på kryds og tværs af Europa. Økonomien er skrøbelig, og brugerne kigger højt og lavt efter mere fleksible hardwareløsninger end at købe.

De seneste opgørelser over salget fra analysehuset Contex, som får sine tal direkte fra distributørerne, tyder på, at på tværs af Europa er salget af skrivebords-pc'er rettet mod erhvervslivet gået tilbage med godt 10 procent i løbet af tredje kvartals første par måneder, det vil sige juli og august sammenlignet med den samme periode sidste år.

Storbritannien slipper nådigst med et fald i salget på 3,4 procent, mens Danmark ligger helt i bund med et fald på 19,1 procent kun over- eller rettere undergået af Finland og Schweiz.

Mobilitetskrav er synderen

Italien er også hårdt ramt med en tilbagegang på næsten 19 procent. Spanien er heller ikke for godt kørende med et fald på 16,2 procent. Tyskland ligger på knap det halve med en tilbagegang i pc-salget på syv en halv procent.

"Tilbagegangen i salget hænger ikke kun sammen med den økonomiske situation, men også i høj grad med professionelle forretningsdrivendes stigende behov for at kunne være mobile," siger Nausica Rosina, pc-analytiker, Context.

I dag har notebooks stort set lige så høj ydelse som de stationære, mens andre bærbare enheder som eksempelvis smartphones og tablet-pc'er tilbyder virksomhederne stadig flere individuelle faciliteter via et gigantisk økosystem af apps.

Q3 2012 Distributør-tal

LandVækst 
Østrig -15,9 pct.
Belgien    -5,7 pct.
Danmark  -19,1 pct.
Finland  -22,9 pct.
Schweiz  -21,1 pct.
Tyskland   -7,5 pct.
Italien -18,6 pct.
Holland  -15,5 pct.
Spanien -16,2 pct.
Sverige    -4,6 pct.
Frankrig
  -5,9 pct.
Storbritannien   -3,4 pct.

Kilde: Context 

Context forventer tilbagegangen fortsætter, men flere af de store pc-leverandører sætter deres lid til, at nye 'all-in-one'-produkter med Windows 8 lanceret i løbet af tredje kvartal vil pumpe liv i de syge salgstal. Eksempelvis har HP sendt fire nye af slagsen på gaden for nylig.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job