Krisen sender det danske pc-salg til tælling

Pc-salget styrtdykker på tværs af Europa, og Danmark er blandt de hårdest ramte lande kun overgået af Finland og Schweiz.

Artikel top billede

Salget af pc'er går tilbage på kryds og tværs af Europa. Økonomien er skrøbelig, og brugerne kigger højt og lavt efter mere fleksible hardwareløsninger end at købe.

De seneste opgørelser over salget fra analysehuset Contex, som får sine tal direkte fra distributørerne, tyder på, at på tværs af Europa er salget af skrivebords-pc'er rettet mod erhvervslivet gået tilbage med godt 10 procent i løbet af tredje kvartals første par måneder, det vil sige juli og august sammenlignet med den samme periode sidste år.

Storbritannien slipper nådigst med et fald i salget på 3,4 procent, mens Danmark ligger helt i bund med et fald på 19,1 procent kun over- eller rettere undergået af Finland og Schweiz.

Mobilitetskrav er synderen

Italien er også hårdt ramt med en tilbagegang på næsten 19 procent. Spanien er heller ikke for godt kørende med et fald på 16,2 procent. Tyskland ligger på knap det halve med en tilbagegang i pc-salget på syv en halv procent.

"Tilbagegangen i salget hænger ikke kun sammen med den økonomiske situation, men også i høj grad med professionelle forretningsdrivendes stigende behov for at kunne være mobile," siger Nausica Rosina, pc-analytiker, Context.

I dag har notebooks stort set lige så høj ydelse som de stationære, mens andre bærbare enheder som eksempelvis smartphones og tablet-pc'er tilbyder virksomhederne stadig flere individuelle faciliteter via et gigantisk økosystem af apps.

Q3 2012 Distributør-tal

LandVækst 
Østrig -15,9 pct.
Belgien    -5,7 pct.
Danmark  -19,1 pct.
Finland  -22,9 pct.
Schweiz  -21,1 pct.
Tyskland   -7,5 pct.
Italien -18,6 pct.
Holland  -15,5 pct.
Spanien -16,2 pct.
Sverige    -4,6 pct.
Frankrig
  -5,9 pct.
Storbritannien   -3,4 pct.

Kilde: Context 

Context forventer tilbagegangen fortsætter, men flere af de store pc-leverandører sætter deres lid til, at nye 'all-in-one'-produkter med Windows 8 lanceret i løbet af tredje kvartal vil pumpe liv i de syge salgstal. Eksempelvis har HP sendt fire nye af slagsen på gaden for nylig.

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job