Bornholmsk forhandler er kommet ud på den anden side af krisen

Tror på ny fremgang efter andet overskud i træk. Især Navision bidrager positivt til forretningen.

Artikel top billede

Selv om direktør Michael Dam fra Formula Micro Bornholm nødigt strør om sig med superlativer, synes han det går helt godt for hans forretning lige nu.

"Vi ligger 20 procent over på omsætningen i forhold til samme tidspunkt sidste år. Så jeg er da lidt optimistisk," siger han.

Samtidig har Formula Micro afleveret et regnskab, der sluttede 30. april i år. Det er Michael Dam dog ikke helt parat til at lade champagnepropperne springe over. Det blev et beskedent plus på 75.000 kroner før skat.

"Det er OK. Jeg er glad for det er i plus. Men det er ikke sådan, når revisoren får fat i regnskabet.," siger Michael Dam med et smil, men signalerer samtidig tydeligt, at han gerne havde set et lidt større plus.

Så det positive er signal er altså, at regnskabsresultatet er positivt. Det er endda andet år i træk, at Formula Micro kan fremvise et plus på bundlinjen, efter en årrække med dårlige resultater, der har udhulet egenkapitalen.

Michael Dam fortæller da også, at forretningen er gået støt, men at der i sidste regnskabsår også var en del fokus internt, hvor man blandt andet skiftede økonomisystem.

I 2011 købte Formula Micro også en lokal hosting-virksomhed, og udvidede dermed forretningen. I forvejen har Formula Micro en Navision-forretning, en kopi- og service-forretning, samt salg og implementering af pc- og server-løsninger.

De nytilkøbte hosting-aktiviteter, der ligger i det separate selskab Formula Micro Hosting, er ligeledes kommet ud med et lille plus.

"Jeg forventer at indeværende regnskabsår bliver betydelig bedre end det regnskab, vi netop har afleveret. Vi har gang i gode projekter, der gerne skulle give et bedre regnskab. Det kan jeg se allerede nu," siger Michael Dam.

Det går så godt, at Micahel Dam har forøget medarbejderstaben med to personer.

"Vi får et rigtig godt år i Navision-forretningen, så i forhold til årene lige efter krisen, er jeg optimist," konstaterer Michael Dam.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS