Bornholmsk forhandler er kommet ud på den anden side af krisen

Tror på ny fremgang efter andet overskud i træk. Især Navision bidrager positivt til forretningen.

Artikel top billede

Selv om direktør Michael Dam fra Formula Micro Bornholm nødigt strør om sig med superlativer, synes han det går helt godt for hans forretning lige nu.

"Vi ligger 20 procent over på omsætningen i forhold til samme tidspunkt sidste år. Så jeg er da lidt optimistisk," siger han.

Samtidig har Formula Micro afleveret et regnskab, der sluttede 30. april i år. Det er Michael Dam dog ikke helt parat til at lade champagnepropperne springe over. Det blev et beskedent plus på 75.000 kroner før skat.

"Det er OK. Jeg er glad for det er i plus. Men det er ikke sådan, når revisoren får fat i regnskabet.," siger Michael Dam med et smil, men signalerer samtidig tydeligt, at han gerne havde set et lidt større plus.

Så det positive er signal er altså, at regnskabsresultatet er positivt. Det er endda andet år i træk, at Formula Micro kan fremvise et plus på bundlinjen, efter en årrække med dårlige resultater, der har udhulet egenkapitalen.

Michael Dam fortæller da også, at forretningen er gået støt, men at der i sidste regnskabsår også var en del fokus internt, hvor man blandt andet skiftede økonomisystem.

I 2011 købte Formula Micro også en lokal hosting-virksomhed, og udvidede dermed forretningen. I forvejen har Formula Micro en Navision-forretning, en kopi- og service-forretning, samt salg og implementering af pc- og server-løsninger.

De nytilkøbte hosting-aktiviteter, der ligger i det separate selskab Formula Micro Hosting, er ligeledes kommet ud med et lille plus.

"Jeg forventer at indeværende regnskabsår bliver betydelig bedre end det regnskab, vi netop har afleveret. Vi har gang i gode projekter, der gerne skulle give et bedre regnskab. Det kan jeg se allerede nu," siger Michael Dam.

Det går så godt, at Micahel Dam har forøget medarbejderstaben med to personer.

"Vi får et rigtig godt år i Navision-forretningen, så i forhold til årene lige efter krisen, er jeg optimist," konstaterer Michael Dam.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland