Bornholmsk forhandler er kommet ud på den anden side af krisen

Tror på ny fremgang efter andet overskud i træk. Især Navision bidrager positivt til forretningen.

Artikel top billede

Selv om direktør Michael Dam fra Formula Micro Bornholm nødigt strør om sig med superlativer, synes han det går helt godt for hans forretning lige nu.

"Vi ligger 20 procent over på omsætningen i forhold til samme tidspunkt sidste år. Så jeg er da lidt optimistisk," siger han.

Samtidig har Formula Micro afleveret et regnskab, der sluttede 30. april i år. Det er Michael Dam dog ikke helt parat til at lade champagnepropperne springe over. Det blev et beskedent plus på 75.000 kroner før skat.

"Det er OK. Jeg er glad for det er i plus. Men det er ikke sådan, når revisoren får fat i regnskabet.," siger Michael Dam med et smil, men signalerer samtidig tydeligt, at han gerne havde set et lidt større plus.

Så det positive er signal er altså, at regnskabsresultatet er positivt. Det er endda andet år i træk, at Formula Micro kan fremvise et plus på bundlinjen, efter en årrække med dårlige resultater, der har udhulet egenkapitalen.

Michael Dam fortæller da også, at forretningen er gået støt, men at der i sidste regnskabsår også var en del fokus internt, hvor man blandt andet skiftede økonomisystem.

I 2011 købte Formula Micro også en lokal hosting-virksomhed, og udvidede dermed forretningen. I forvejen har Formula Micro en Navision-forretning, en kopi- og service-forretning, samt salg og implementering af pc- og server-løsninger.

De nytilkøbte hosting-aktiviteter, der ligger i det separate selskab Formula Micro Hosting, er ligeledes kommet ud med et lille plus.

"Jeg forventer at indeværende regnskabsår bliver betydelig bedre end det regnskab, vi netop har afleveret. Vi har gang i gode projekter, der gerne skulle give et bedre regnskab. Det kan jeg se allerede nu," siger Michael Dam.

Det går så godt, at Micahel Dam har forøget medarbejderstaben med to personer.

"Vi får et rigtig godt år i Navision-forretningen, så i forhold til årene lige efter krisen, er jeg optimist," konstaterer Michael Dam.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network