Martinsen: Jeg tror på Norriq

Optimismen fejler ikke noget hos Bo Martinsen, som et år efter sin fyring fra Norriq nu er tilbage i direktørstolen.

Artikel top billede

Trods fortidens voldsomme tab tror Norriqs genkomne koncernchef Bo Martinsen fuldt og fast på, at han kan gøre ERP-koncernen til en overskudsgivende forretning.

Da Martinsen i november i fjor blev fyret fra jobbet, kunne han se tilbage på en stribe markante underskud. Så hvad bygger han sin optimisme på?

"Nu har jeg nogle af de private investorer med mig, som jeg startede projektet med i sin tid. De føler ikke, at der noget, der er gået galt. Jeg kom til Norriq for at opbygge en international koncern, og det har jeg gjort med vækst på både top- og bundlinie. Samtidig er alle nøgletal blevet forbedret undervejs," siger Bo Martinsen i dag.

Han står nu i spidsen for den nye ejerkreds, som gennem "Investeringsselskabet af 5. oktober 2012" fra og med i dag har overtaget alle aktiviteterne i Norriq-koncernen. Posten som bestyrelsesformand overtages af Klaus Rasmussen som afløser Peter Theill.

"Det er et nystiftet dansk investeringsselskab med fem ejere, hvor jeg er en af dem," siger Bo Martinsen, som ikke ønsker at sætte navne på de øvrige nye ansigter i Norriqs ejerkreds. Men penge bliver tilsyneladende ikke noget problem, for som Bo Martinsen siger:

"Jeg har nogle investorer i ryggen, som har en balance på tilsammen flere milliarder kroner."

Også købsprisen holdes hemmelig, men vurderes ifølge Dagbladet Børsen at ligge mellem 50 og 100 millioner kroner. Derudover har de nye ejere også skudt et tocifret millionbeløb ind selskabet for at nedbringe en gæld, som før overtagelsen var på mellem 60 og 70 millioner kroner.

"Jeg kan ikke sige noget om den pris, der er betalt, men vi foretager samtidig en kapitalindsprøjtning på et højere tocifret millionbeløb for at nedbringe gammel gæld, så den ikke kommer til at belaste den daglige drift," siger Bo Martinsen.

Den første arbejdsdag som genkommen koncernchef har ifølge Bo Martinsen budt på mindst en positiv overraskelse. Der er nemlig nok at rive i for de omkring 270 medarbejdere i koncernen.

"Jeg glæder mig over, at vi har mere arbejde, end vi har konsulenter til. Alene i Danmark står vi lige nu og mangler 13 konsulenter inden for Dynamics, business intelligence og infrastrukter," siger han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S