Martinsen: Jeg tror på Norriq

Optimismen fejler ikke noget hos Bo Martinsen, som et år efter sin fyring fra Norriq nu er tilbage i direktørstolen.

Artikel top billede

Trods fortidens voldsomme tab tror Norriqs genkomne koncernchef Bo Martinsen fuldt og fast på, at han kan gøre ERP-koncernen til en overskudsgivende forretning.

Da Martinsen i november i fjor blev fyret fra jobbet, kunne han se tilbage på en stribe markante underskud. Så hvad bygger han sin optimisme på?

"Nu har jeg nogle af de private investorer med mig, som jeg startede projektet med i sin tid. De føler ikke, at der noget, der er gået galt. Jeg kom til Norriq for at opbygge en international koncern, og det har jeg gjort med vækst på både top- og bundlinie. Samtidig er alle nøgletal blevet forbedret undervejs," siger Bo Martinsen i dag.

Han står nu i spidsen for den nye ejerkreds, som gennem "Investeringsselskabet af 5. oktober 2012" fra og med i dag har overtaget alle aktiviteterne i Norriq-koncernen. Posten som bestyrelsesformand overtages af Klaus Rasmussen som afløser Peter Theill.

"Det er et nystiftet dansk investeringsselskab med fem ejere, hvor jeg er en af dem," siger Bo Martinsen, som ikke ønsker at sætte navne på de øvrige nye ansigter i Norriqs ejerkreds. Men penge bliver tilsyneladende ikke noget problem, for som Bo Martinsen siger:

"Jeg har nogle investorer i ryggen, som har en balance på tilsammen flere milliarder kroner."

Også købsprisen holdes hemmelig, men vurderes ifølge Dagbladet Børsen at ligge mellem 50 og 100 millioner kroner. Derudover har de nye ejere også skudt et tocifret millionbeløb ind selskabet for at nedbringe en gæld, som før overtagelsen var på mellem 60 og 70 millioner kroner.

"Jeg kan ikke sige noget om den pris, der er betalt, men vi foretager samtidig en kapitalindsprøjtning på et højere tocifret millionbeløb for at nedbringe gammel gæld, så den ikke kommer til at belaste den daglige drift," siger Bo Martinsen.

Den første arbejdsdag som genkommen koncernchef har ifølge Bo Martinsen budt på mindst en positiv overraskelse. Der er nemlig nok at rive i for de omkring 270 medarbejdere i koncernen.

"Jeg glæder mig over, at vi har mere arbejde, end vi har konsulenter til. Alene i Danmark står vi lige nu og mangler 13 konsulenter inden for Dynamics, business intelligence og infrastrukter," siger han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job