Oracles Larry Ellison vil købe svensk fodboldklub

Oracles flamboyante topchef rygtes at være på vej til at lægge milliarder på bordet for sportsimperium.

Artikel top billede

Den svenske fodboldklub Hammarby IF, der frister en tilværelse lige under oprykningsstregen i den næstbedste svenske række (Superettan), kan måske komme på it-milliardærens Larry Ellisons hænder.

Fodboldklubben, der holder til i det stockholmske kvarter Söder, er nemlig en del af det store amerikanske sportsimperium AEG (en forkortelse af Anschutz Entertainment Group), som Larry Ellison rygtes at være på vej til at købe.

Prisen, der bliver diskuteret, ligger ifølge amerikanske medier i omegnen af 60 milliarder kroner.

Hammarby IF er derfor kun en mindre del af AEG , som i Sverige også driver den stockholmske multiarena Globen og desuden  har en ejerandel i den svenske ishockeyklub Djurgården.

I USA ejer AEG en stor del af det berømte basketballhold Los Angeles Lakers og fodboldklubben LA Galaxy, hvor David Beckham er den absolutte topspiller.

I følge amerikanske medier vil AEG blive solgt via en auktion. Udover Larry Ellison forventes flere andre rigmænd, at gå med i kampen om at blive ejer af Hammerby IF.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub