Oracles Larry Ellison vil købe svensk fodboldklub

Oracles flamboyante topchef rygtes at være på vej til at lægge milliarder på bordet for sportsimperium.

Artikel top billede

Den svenske fodboldklub Hammarby IF, der frister en tilværelse lige under oprykningsstregen i den næstbedste svenske række (Superettan), kan måske komme på it-milliardærens Larry Ellisons hænder.

Fodboldklubben, der holder til i det stockholmske kvarter Söder, er nemlig en del af det store amerikanske sportsimperium AEG (en forkortelse af Anschutz Entertainment Group), som Larry Ellison rygtes at være på vej til at købe.

Prisen, der bliver diskuteret, ligger ifølge amerikanske medier i omegnen af 60 milliarder kroner.

Hammarby IF er derfor kun en mindre del af AEG , som i Sverige også driver den stockholmske multiarena Globen og desuden  har en ejerandel i den svenske ishockeyklub Djurgården.

I USA ejer AEG en stor del af det berømte basketballhold Los Angeles Lakers og fodboldklubben LA Galaxy, hvor David Beckham er den absolutte topspiller.

I følge amerikanske medier vil AEG blive solgt via en auktion. Udover Larry Ellison forventes flere andre rigmænd, at gå med i kampen om at blive ejer af Hammerby IF.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse