Her er Norriqs nye ejere - de er også færinger

Efter koncerndirektør Bo Martinsens comeback i Norriq er det stadig færøske investorer, der dominerer ejerkredsen i ERP-koncernen.

Artikel top billede

Der er et eksotisk skær over den personkreds, som efter gårsdagens salg af ERP-koncernen Norriq har overtaget ejerskabet i virksomheden.

Den genkomne koncernchef Bo Martinsen fortalte i går til CRN, at ejerkredsen består af fem tidligere mindretalsaktionærer i Norriq. Han ønskede dog på det tidspunkt ikke at oplyse navnene på de nye ejere.

Men ifølge CRNs oplysninger tæller den nye ejerkreds blandt andet den færøske rigmand Gullak Arngrimsson Madsen, som i erhvervsregisteret BiQ er registreret som fiskeskipper fra Hirtshals. Gullak Madsen er dog også involveret i rederivirksomhed og fiskeindustri. Hans investering i Norriq sker ifølge CRNs oplysninger gennem selskabet GTM Holding og Rederiet Ruth A/S.

Gullak Madsen står også opført som stifter af "Investeringsselskabet af 5. oktober 2012, som formelt er den nye ejer af Norriq. Her var han også indtil i går registreret som direktør. Den post er nu overtaget af advokat Olav Pedersen fra advokatkontoret Advonord i Hirtshals.

Endnu en central figur i overtagelsen af Norriq er ifølge CRNs oplysninger Torkil Holm Petersen, som opererer gennem selskabet Holm Aps i Thorshavn. Torkil Holm Petersen var indtil juni i år med i bestyrelsen for Norriqs moderselskab, ligesom han sad i bestyrelserne i flere af koncernens datterselskaber.

Sidste mand i den nye ejerkreds er Mortani Johannesen, som står bag selskabet Pf Enniberg.

De nu forhenværende ejere af Norriq var også for størstedelens vedkommende hjemmehørende på Færøerne.

Det har ikke været muligt at indhente en kommentar fra Bo Martinsen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos