Her er Norriqs nye ejere - de er også færinger

Efter koncerndirektør Bo Martinsens comeback i Norriq er det stadig færøske investorer, der dominerer ejerkredsen i ERP-koncernen.

Artikel top billede

Der er et eksotisk skær over den personkreds, som efter gårsdagens salg af ERP-koncernen Norriq har overtaget ejerskabet i virksomheden.

Den genkomne koncernchef Bo Martinsen fortalte i går til CRN, at ejerkredsen består af fem tidligere mindretalsaktionærer i Norriq. Han ønskede dog på det tidspunkt ikke at oplyse navnene på de nye ejere.

Men ifølge CRNs oplysninger tæller den nye ejerkreds blandt andet den færøske rigmand Gullak Arngrimsson Madsen, som i erhvervsregisteret BiQ er registreret som fiskeskipper fra Hirtshals. Gullak Madsen er dog også involveret i rederivirksomhed og fiskeindustri. Hans investering i Norriq sker ifølge CRNs oplysninger gennem selskabet GTM Holding og Rederiet Ruth A/S.

Gullak Madsen står også opført som stifter af "Investeringsselskabet af 5. oktober 2012, som formelt er den nye ejer af Norriq. Her var han også indtil i går registreret som direktør. Den post er nu overtaget af advokat Olav Pedersen fra advokatkontoret Advonord i Hirtshals.

Endnu en central figur i overtagelsen af Norriq er ifølge CRNs oplysninger Torkil Holm Petersen, som opererer gennem selskabet Holm Aps i Thorshavn. Torkil Holm Petersen var indtil juni i år med i bestyrelsen for Norriqs moderselskab, ligesom han sad i bestyrelserne i flere af koncernens datterselskaber.

Sidste mand i den nye ejerkreds er Mortani Johannesen, som står bag selskabet Pf Enniberg.

De nu forhenværende ejere af Norriq var også for størstedelens vedkommende hjemmehørende på Færøerne.

Det har ikke været muligt at indhente en kommentar fra Bo Martinsen.

Læs mere:

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S