Descom vinder printersalg til Ringsted kommune

Descom har vundet en ordre på levering af blækprintere til Ringsted Kommune i konkurrence med otte andre forhandlere.

Artikel top billede

Opdateret: Det blev Descom, der vandt leveringen af printere til Ringsted Kommune, på et netop afsluttet udbud. Ifølge CRN's oplysninger leverede i alt otte forhandlere et tilbud på det aktuelle udbud.

Det er kun et par uger siden, at Descom vandt en anden millionordre. Den handlede om levering af et par tusinde computere og var sendt i udbud af Gentofte Kommune.

Ifølge Descom-direktør Johnny Helander blev den aktuelle ordre hevet hjem på en kombination af pris, service og leveringssikkerhed, hvor Descom altså sejlede konkurrenterne agterud med sit tilbud på HP-printere.

Den samlede værdi af ordren kender ikke engang Johnny Helander selv, men it-indkøbschef Leon johansen fra Ringsted kommune Leon Johansen siger, at kommunen køber for 60-70.000 kroner blækprintere om året.

Tærskelværdi 1,4 millioner

Rammeaftalen løber i ét år og har en option på et ekstra år. For varekøb er tærskelværdien for kommunale indkøb 1.438.448 kroner, men den ordre, Descom har vundet, er altså ikke i nærheden af det beløb.

"Alle institutioner i kommunen skal benytte den her rammeaftale til de løbende indkøb af blækprintere, så det bliver nok noget i retning af fire printere der, to der og måske 20 der," siger Johnny Helander og tilføjer, at de første fem ordrer fra institutioner i Gentofte er indløbet.

"Vi er kommet godt i gang med det berømte Q4, så vi har store forventninger til resten af året," siger Johnny Helander, som bliver "meget skuffet", hvis det er det sidste udbud, Descom vinder i år".

I Gentofte vandt Descom over Atea, Dustin, Lenovo og Comm2.

I Ringsted Kommune er samtlige, der ved noget om printer-udbuddet, på ferie. Vi vender tilbage i næste uge med navnene på forhandlere, som deltog, men trak en nitte i Ringsted Kommunes udbudsforretning.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura