Mislykket Atea-salg forgylder Kunøe

Facit efter forsøg på at sælge Atea til ukendt kapitalfond: Atea-aktionærer scorer næsten en halv milliard.

Artikel top billede

Det kan godt være, at it-rigmanden Ib Kunøe ærgrer sig over, at han nu må opgive sit forsøg på at sælge sin aktiepost i Danmarks største it-forhandler. Men som et plaster på såret, kan Ib Kunøe dog glæde sig over, at hans Atea-aktier på bare to døgn er blevet mere end 100 millioner kroner mere værd.

Da Atea onsdag formiddag offentliggjorde, at man var i forhandlinger om et salg af virksomheden til en kapitalfond, lå aktiekursen på omkring 58 kroner pr. aktie. Derefter steg kursen i løbet af onsdagen med ni point til kurs 67.

Men efter at Atea i går aftes meddelte, at salgsforhandlingerne er strandet, handles aktien her til morgen fredag til kurs 62.

Omregnet til menneskepenge, betyder det, at Ateas aktionærer lige nu står til en gevinst på godt 400 millioner kroner. Og med godt 28 procent af aktierne står Ib Kunøe alene til en gevinst på 116 millioner kroner.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS