Forhandlertrekløver serverer belgiske vafler ved Windows 8-lancering

Det er os specialbutikker, der skal trække, når ny teknologi kommer på banen lyder det fra tre jyske forhandlere.

Artikel top billede

Når Windows 8 lanceres ved midnat på torsdag bliver det fejret med natåbent hos tre jyske forhandlere. 

Det er Sønderborgforhandleren Nova Data, Electronics Center fra Esbjerg og Skiveforhandleren JA Computer, som gentager succes fra deres fælles Roadshow 2012, og nu gøre noget ekstra ud af Windows 8.

"Det er jo os specialforhandlere, der skal trække læsset, når der kommer nye teknologier. Vi har fået folk fra Microsoft og Kingston til at stille op til midnatsåbning," siger Kenan Hansen fra Nova Data.

Det er ikke første gang, at Nova Data fejrer en Windows-lancering med midnatsåbning. Kenan Hansen holdt også natteåbent, da Microsoft i sin tid lancerede Windows 7.

Dengang tilbage i 2009 kom flere hundrede kunder forbi da Nova Data havde midnatsåbnet og kunne sælge den spritnye Windows 7 til sønderjyske kunder syv timer før det var muligt for alle andre kunder at komme til fadet.

Kenan Hansen satser på at lanceringen af Windows 8 bliver en lige så stor succes.

"Jeg er spændt på at se, hvor vildt det bliver. Microsoft kalder det selv deres største åbning nogensinde, " siger Kenan Hansen.

Det, han har bidt mærke i, er, at lanceringen af Windows 8 især retter sig mod private.

"Jeg synes det er utroligt positivt, at Microsoft går efter hjemmebrugerne denne gang. For det er jo dem, ligesom os specialbutikker, der skal få gang i salget," mener han.

Som enhver god købmand ved Kenan Hansen, at god teknologi godt kan hjælpes på vej. Da han lancerede Windows 7 i 2009 var det med sandwich-buffet og kaffe. Ved Windows 8 lanceringen torsdag aften er det belgiske vafler, der skal overbevise kunderne om, at de skal tage turen ind til gågaden i Sønderborg.

"De er helt vildt gode. Det er belgisk vafler her fra Sønderborg, som folk kommer langvejsfra for at spise," fortæller Kenan Hansen forventningsfuldt.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S