Forhandler: Millionoverskuddet udbetales som sædvanlig til ejeren

Datamann sidder sammen med sin nærmeste konkurrent solidt på markedet for løsninger til autobranchen. Millionoverskuddet udbetales som sædvanlig til ejeren.

Artikel top billede

Søborg-forhandleren Datamann sidder på omkring 35 procent af markedet for løsninger til autobranchen, og den nærmeste konkurrent ADP er en endnu større spiller på området. Alligevel vil selskabets økonomichef Jens Grann ikke betegne situationen, som at de to virksomheder tilsammen sidder på et monopol.

"Nej, det kan man ikke sige for i den lave ende af markedet findes et produkt, som også er meget populært," lyder det.

Forretningen går godt, og overskuddet på godt to en halv million kroner udbetales til ejeren Stefan Hestbæk.

"Der er ikke noget argument for at hobe egenkapital op i et aktieselskab, så kan man lige så godt udbetale overskudddet," forklarer Datamanns økonomichef Jens Grann.

Kommunikation er humlen

En Datamann-løsning til autobranchen omfatter økonomi, administration, værksteds- og værkførerfunktion, styring af reservedelslager, fakturering og bestilling af biler.

"Humlen i løsningen er kommunikationen mellem vores system og fabrikken eller importøren eller ofte begge dele," siger Jens Grann.

Hvis for eksempel en bil kommer ind på et værksted med en smadret front, så kan værkføreren i dag tage et billede og (næsten) få systemet til at fortælle ham, hvilke dele der skal bruges. Datamanns løsning kan så til gengæld fortælle værkføreren, hvad reservedelene koster.

Økonomichefen lægger ikke skjul på, at løsninger til autobranchen er en "væsentlig indtægtskilde". Faktisk baserer Datamann, som i 2011/2012 havde en bruttofortjeneste på knap 19 millioner kroner, omkring 70 procent af sin omsætning på autokunder.

"Det går godt. Nogle af kunderne er blevet større, og der er kommet nye til. Særlig det, at der kommer nye til, er rigtig dejligt," siger Jens Grann.

Han fortæller, at der blandt de nye kunder er Finn Allan Eriksen Automobiler i Århus som forhandler Mazda og Nissan og forhandleren Mazda Hobro.

Søsætter ASP-løsning

Jens Grann betegner det som noget af en milepæl, at firmaet efter års arbejde har søsat sin nye ASP-løsning (Application Service Provider) til autobranchen med Mazda Hobro som første kunde. Idéen med ASP-løsningen er, at det skal være nemt. Alt, hvad en ASP-løsning kræver, er en internetforbindelse, så kan kunden bruge sin løsning og eventuelt komme i kontakt med leverandøren, hvor løsningen ligger.

En sådan ASP-løsning Datamann leveret i flere år til ejendomsadministration, hvor kravene til kommunikation og integration har været knap så krævende.

I den lave ende af markedet findes som nævnt flere forskellige løsninger, mens det i den høje ende enten er ADP eller Datamann, der sidder på markedet. Herudover har enkelte producenter egne løsninger som eksempelvis SMC, der forhandler Folkevogn og Mercedes.

Forventningerne til indeværende regnskabsår er "relativt positive" ifølge økonomichefen:

"Det kunne godt se ud til, at vi kan holde samme niveau som i det forgangne år, og det vil bestemt være tilfredsstillende, for det niveau er faktisk over vores egne forventninger."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S